בס"ד

חוק כניסה לישראל

השבוע צדו עיני השחומות ידיעה מעניינת: שר הפנים של מדינת ישראל אישר את כניסתה של עיתונאית איראנית לישראל באשרת תייר. אישור כניסה לישראל אינו דבר שבשגרה, אדם שאינו ישראלי או יהודי הנכנס ללא אישור כניסה ושהייה כחוק בישראל, עובר על חוק כניסה לישראל.   

חוק כניסה לישראל קובע שמי שאיננו אזרח ישראלי או יהודי עולה חדש, אינו רשאי לעבור את הגבול ולהיכנס בשערי ארץ ישראל, אלא אם ברשותו אישור כניסה כחוק או אישור כניסה כתייר.

שר הפנים של ישראל ממונה על ביצוע חוקי המדינה הקובעים את התנאים לכניסה לארץ. מן המושכלות שלכל יהודי יש את הזכות הבסיסית לעלות למדינת ישראל מתוך הכרה ותפיסה שכל יהודי השב לישראל מן הניכר חוזר לארץ אבותיו . חוק הכניסה לישראל מסמיך את שר הפנים אף להורות על הרחקתם של זרים מן הארץ. מי שאיננו אזרח ישראלי או עולה חדש, כמשמעותו בחוק השבות, תש"י-1950, יהיו כניסתו לישראל וישיבתו בה על פי אשרה ורישיון ישיבה לפי הוראות חוק הכניסה לישראל.  מסורבי כניסה לישראל נחלקים לשניים: אלה שבקשתם לאשרת כניסה לישראל נידחת על ריקע מוצאם, ואחרים בשל סיבות אחרות עפ"י החלטת קצין ביקורת הגבולות בכניסה לארץ ישראל- בשדה התעופה. מסורבי הכניסה חוזרים על עקיבותם, למקום ממנו באו. 

בארצות הברית, מאז מתקפת הטרור  ב- 11 לספטמבר 2001, ישנה הקפדה יתרה ובדיקה קפדנית לאלה המבקשים להיכנס לשטחה. מאז ומתמיד, הישראלים שביקשו אשרת כניסה לארה"ב, נדרשו להתייצב בשגרירות ארה"ב לצורך הגשת טפסים, תשאול ומתן הסברים ונימוקים לסיבת בואם לארה"ב. אלה שהורשו, עברו תהליך זהה בשערי המדינה בארצות הברית. ישנם כאלה שלא הורשו להיכנס לארץ ובסופו של הליך שבו חזרה כלעומת שבאו.  לאחרונה, הנשיא טראמפ הורה על סגירת הגבולות לארצות הברית בפני פליטים ומאגרים, בדגש על יוצאי המדינות המוסלמיות כגון: סוריה, עיראק, איראן, לוב, תימן, סודאן ואחרים כפעולת מנע לכניסת מחבלים אסלאמיים קיצוניים אל שטחה של ארה"ב.   

 אין ספק שמדינת ישראל על אף גודלה המזערי ומספר תושביה הנמוך,  היא המדינה המדוברת ביותר בעולם.  מדינת ישראל נחשבת  כמוקד תיירותי לרוב עמי העולם בשל היותה מרובת אתרים היסטוריים ומקומות קדושים וחשובים הנחשבים לרוב הדתות, ועתירת אתרי ארכיאולוגיה וטבע מיוחדים במינם. אם נודה על האמת, ארץ ישראל השתבחה באקלים ים תיכוני והתרבותי הנוח, הטוב והנעים ביותר, דבר המצדיק את רצונם של תיירים רבים לבקר בארץ ישראל, ורבים אחרים לשהות ולגור בה.  כניסה לישראל כתייר מותרת באמצעות ויזת תייר שתוקפה ל- 3 חודשים.

חוק כניסה לישראל  נועד להסדיר באופן מקיף את סוגיית גירושם של זרים השוהים בישראל שלא כדין, לנוכח הגידול המשמעותי בהיקף תופעת השהייה הבלתי חוקית של זרים ומתן כלים להתמודדות עם הגידול הדרמתי בהיקף התופעה של כניסה ושהייה בלתי חוקית בארץ ישראל. תכלית החוק נבעה בעיקר בשל העובדה שבשנים האחרונות עדה מדינת ישראל לתופעה של כניסה ושהייה של זרים בתוכה בלא היתר כדין, בהיקף וממדים שבהם טרם התנסתה בעבר. אוכלוסיית השוהים שלא כדין בישראל כוללת, בין השאר, עובדים זרים ותיירים שלא עזבו את ישראל עם תום תקופת האשרה שניתנה להם, וכן אנשים נוספים ופליטים.

על פי החוק, אדם שנכנס לישראל או שוהה בישראל בניגוד לחוק, דינו שנת מאסר וכמובן שיגורש מהארץ. וזה לשון החוק: "העושה אחת מאלה, נכנס לישראל, או יושב בה, בניגוד לחוק, נותן ידיעה כוזבת כדי להשיג, לעצמו או לאחר, אשרה לישראל או רישיון לישיבה בה, מפר תנאי מהתנאים שנקבעו באשרתו או ברישיון הישיבה שניתנו לו לפי חוק זה, עובר על הוראה אחרת של חוק זה או של תקנות שהותקנו על פיו, דינו – מאסר שנה".

בתורה, ספר דברים -  פרשת "ואתחנן", העוסקת בתיאור דברי משה את המאורעות שחוו בני ישראל עד הגעתם אל ארץ הקודש וטרם כניסתם לארץ ישראל, האיסורים הקשורים לארץ ישראל ועשרת הדיברות, ישנה התייחסות בין היתר על איסור מתן חמלה לעמים האחרים שהזיקו לעם, להכריתם ולסלקם מן הארץ ולא לאפשר להם החנות ולשהות על הקרקע של ארץ ישראל וכמובן שלא למכור או להשכיר להם מאדמת הארץ. וכך כתוב: "כי יביאך ה' אלוקיך אל הארץ אשר אתה בא שמה לרשתה ונשל גויים רבים לא תכרות להם ברית ולא תחונם". מטרתן של האיסורים הללו היא מניעת התקרבות ישראל לגויים על מנת שלא ללמוד ממעשיהם ולמנוע מהם להיאחז בארץ ישראל. בספר שמות הדבר מקבל חיזוק ושם נאמר: "לא ישבו בארצך, פן יחטיאו אתך לי, כי תעבד את אלוהיהם, כי יהיה לך למוקש".

לאור המציאות הביטחונית המיוחדת של ישראל נקבע, כי שר הפנים רשאי שלא לאפשר כניסת אדם המבקש להיכנס לישראל שהוא תושב של מדינת אויב, אזור הנשלט על ידי אויב או מדינה או אזור סיכון שהוגדרו על ידי ממשלת ישראל כי בשל המציאות המדינית ביטחונית הקיימת בה, כניסת תושביה לישראל עלולה להוות סיכון לאינטרס הביטחוניים והלאומי הקיים או עתידי של מדינת ישראל".

להוציא את המגבלה לכניסה לישראל שמקורן בשיקולי ביטחון, לשהייה שלא כדין יש השלכות שליליות רבות נוספות, חברתיות, כלכליות ואחרות, ובהן גם פגיעה בשלטון החוק ובזכותה של המדינה לקבוע מי ייכנס בשעריה ומי יורשה לשהות בה. הצמיחה הטבעית בישראל הולכת וגואה ואוכלוסייה נוספת שאינה יהודית / ישראלית, עלולה לפגוע בצביונה של המדינה, ובוודאי כאשר מדובר מאוכלוסייה המהווה סיכון ואיום ביטחוני, פלילי ואף כלכלי חברתי על תושבי ישראל.

הכותב: אורי דרשן הכהן  עורך דין ומגשר בישראל, בעל השכלה אקדמית  בתחומים:  LL.Bתואר ראשון משפטיםB.A - תואר ראשון במנהל עסקים,M.A   - תואר שני בפילוסופיה יהודית.  בעלים של משרד עורכי דין מכובד בישראל - בפתח תקווה. לשאלות  ניתן ליצור קשר עם עו"ד דרשן הכהן  בטלפון מס': 03-656-6667, פקס: 03-656-6668, טלפון נייד מס': 050-6684224, פייסבוק: אורי דרשן הכהן -f.                                     דוא"ל:   e-mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.    כתובת האתר:  www.darshan-law.co.il

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה