בס"ד

נשיכת כלב

במדינת ישראל, ישנם חוקים ברורים ביחס לגידול בעלי חיים ובפרט כלבים וההגנה מפניהם. בדומה לחובה הקיימת להחזקת רישיון נהיגה או חידוש רישוי הרכב,  ישנה חובה בחוק על בעל כלב להסדיר את כל ההיתרים והרישיונות הקשורות בהחזקתו של הכלב, בין היתר, על ידי תשלום רישוי שנתי וחיסונו של הכלב, סימון הכלב, אורך הרצועה שמותר יהיה לשוטט עם הכלב מחוץ לבית ובחצר, ואיזה סוגי כלבים אסורים לגידול והחזקה בשל הגדרתם כמסוכנים.

ניכר כי ישנה הצדקה לאמרה המוכרת שהכלב הוא חברו הטוב של האדם. הקשר בין הכלב לאדם הוא עמוק באופן הדדי.  מסירותו וחיבתו של הכלב לבעליו גורמים להנאה וסיפוק בלתי רגיל לבעליו ולבני ביתו. בשנים 2000 לפני הספירה, היו משפחות מצריות קדומות מתאבלות על מות כלביהם בדומה למות יקיריהם.

מעבר ליתרונות הרבים שיש בגידול כלבים והעונג לשוטט עמם בגנים הציבורים ובחצרים, יש לא מעט כלבים שבהתנהגותם הם מסוגלים לגרום לנזקים לבני האדם ולחי, על ידי נשיכה, תקיפה ואפילו כתוצאה מבהלה.

פקודת הכלבת, 1934, מגדירה את חובותיו של מי שמחזיק כלב, אך אינה מבחינה בין מינים או גזעים של כלבים. בשנת 2002, בעקבות מקרי תקיפה קשים של בני אדם בידי כלבים, שחלקם גרמו חבלה חמורה, נחקק בישראל חוק להסדרת הפיקוח על כלבים. על פי החוק, אחת לשנה, החל מגיל שלושה חודשים, חובה  על בעל הכלב לחסן את כלבו חיסון כלבת, לשלם אגרה ורישיון החזקת הכלב, לוודא החדרת שבב תחת עור הכלב לשם זיהויו, והצבת שלט "זהירות כלב בחצר". החורג מן החוק,  עלול לקבל קנס  ומאסר של שישה חודשים. 

בישראל, בשנת 2004, תוקנו תקנות להסדרת הפיקוח על כלבים מסוכנים. על פי התקנה נקבע, לא יחזיק אדם כלב מסוכן אלא אם הוא בעליו, גילו מעל 18 שנים, והכלב מוחזק ברישיון.  המחזיק כלב מסוכן בניגוד לחוק, צפוי למאסר של שנה.  בישראל ישנה רשימה של כשמונה זני כלבים המוגדרים מסוכנים, אשר נקבעו על פי מידת תוקפנותם והנזקים שהם עלולים לגרום.                          בארצות הברית, לעומת זאת, אין חקיקה פדרלית האוסרת החזקה וגידול כלבים המוגדרים גזעיים מסוכנים, למעט ערים מסויימות ובודדות. 

האחריות על בעלי כלבים בשל מעשי הכלב כלפי אחר והתרשלות בעליו,  בין אם על ידי נשיכה או פציעה בדרך אחרת, גוררת עמה עבירות פליליות ואזרחיות בשל תביעת נזיקין. סעיף 338(6) לחוק העונשין מגדיר, מי שאינו נוקט אמצעי זהירות מפני סכנה מסתברת הכרוכה בחיה שבהחזקתו, צפוי לעונש מאסר. לפי לשון החוק: "העושה אחת מאלה בדרך נמהרת או רשלנית שיש בה כדי לסכן חיי אדם או לגרום לו חבלה, דינו - מאסר שלוש שנים".  בהיבט האזרחי, לפי סעיף 41א' לפקודת הניזקין שכותרתו "נזקים שנגרמו על ידי כלב", במקרה שבו נגרם נזק גוף או נפשי על ידי כלב, חייב בעליו של הכלב או מי שמחזיק בכלב דרך קבע לפצות את הניזוק.

ביום 21.3.17, בית משפט השלום בחיפה,  גזר עונש נדיר של שלושה חודשי מאסר בפועל, קנס של 5,000 ₪ , ופיצוי למתלונן על סך 10,000 ₪, על אדם כבן 71,  שהסתובב בפארק ללא רצועה עם כלבו, תקף כלבה אחרת ופצע אותה. כך כתב השופט ד"ר זאיד פלאח בהחלטתו:  "כלבים חיים בקרבת בני אדם ולמעשה אין הבדל בין השניים. המושג צער בעלי חיים נקבע בעבר אך כיום נראה שיש להחליפו בהגנה על כל החי, ללא הבדל אם מדובר בחיה או באדם". והוסיף:  "כאשר הנאשם מסתובב עם כלבו ללא רצועה, וכאשר כלבו פצע כלבה אחרת, הרי שפציעה זו כמוה כפציעת אדם ויש להחמיר עם אנשים שהתנהגותם גורמת לפציעה של בעלי חיים. התנהגותו של הנאשם פגעה באחרים ועל התנהגות זו אין לסלוח".  

בתורה – ספר שמות – פרשת בא, מוזכר הכלב לראשונה בהקשר של מכת בכורות -  "כחצות הלילה אני יוצא בתוך מצרים. ומת כל בכור בארץ מצרים... והיתה צעקה גדולה בכל ארץ מצרים, אשר כמוהו לא נהיתה וכמוהו לא תוסיף. ולכל בני ישראל לא יחרץ כלב לשונו למאיש ועד בהמה, למען תדעון אשר יפלה ה' בין מצרים ובין ישראל." לאחר תשע המכות שהיכה ה'  על המצרים, ה' מודיע למשה, כי המכה האחרונה תהיה זו שתגרום למצרים לשחרר את בני-ישראל, ובשעה שתפרוץ צעקה גדולה בכל ארץ מצרים, הכלבים יהיו בשקט ואף לא יכשכשו בלשונם. שתיקתם של הכלבים מהווה נס נוסף,  שאף כלבי השמירה של המצרים לא נבחו בעת מנוסתם של בני ישראל ממצרים.

לנוכח הסכנות הטמונות בהחזקת כלבים מסוגים וזנים מיוחדים, נחקק בכנסת החוק שנועד לקבוע הסדר לרישום כלבים, הגבלת ייבוא כלבים,  והוראות מיוחדות לגבי אופן ההחזקה של כלבים מסוכנים ומאולפים לתקיפה והטיפול בכלבים אשר היו מעורבים בתקיפת אדם.

התייחסות לאחריות בעל הכלב בשל מעשה  תקיפה או נשיכת כלב איננה חד משמעית. לעיתים למרות הנזק הרב שגרם הכלב לאחר, כתוצאה מנשיכה או מהתנהגותו יוסר האחריות מהכלב ובמיוחד  מבעליו. למשל, אדם המתגרה בכלב  בהיותו קשור או אדם שתקף את הכלב או את בעליו, ובמקרים בהם אדם השיג גבול ונכנס למקום השמור על ידי הכלב וכתוצאה מכך הותקף וננשך מתוך הגנה על הטריטוריה עליה הוא שומר, לא תהה לאדם הנפגע זכות תביעה.

הכותב: אורי דרשן הכהן  עורך דין ומגשר בישראל, בעל השכלה אקדמית  בתחומים:  LL.Bתואר ראשון משפטיםB.A - תואר ראשון במנהל עסקים,M.A   - תואר שני בפילוסופיה יהודית.  בעלים של משרד עורכי דין מכובד בישראל - בפתח תקווה. לשאלות  ניתן ליצור קשר עם עו"ד דרשן הכהן  בטלפון מס': 03-656-6667, פקס: 03-656-6668, טלפון נייד מס': 050-6684224, פייסבוק: אורי דרשן הכהן -f.                                     דוא"ל:   e-mail:  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.    כתובת האתר:  www.darshan-law.co.il

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה