בס"ד

משפט צבאי

חיילים, קצינים ואנשי צבא נשפטים על פי חוק השיפוט הצבאי. זהו חוק מיוחד המגדיר וקובע את הדין הפלילי ביחס לכל מי שנתון לשיפוט בבתי הדין הצבאיים. רק עורך דין שקיבל אישור מיוחד לייצוג בבתי הדין הצבאיים רשאי, לפי חוק השיפוט הצבאי, לשמש סנגור לייצוג בבתי דין צבאיים. עורך דין אורי דרשן הכהן מלווה שנים רבות חיילים ואנשי קבע המואשמים בעבירות צבאיות ונשפטים בבית דין צבאיים בהתאם לדיני הצבא.

משפט צבאי – מה אומר החוק

חוק השיפוט הצבאי התשט"ו – 1955 הוא חוק הבא להסדיר את פעילותה ואת סמכויותיה של מערכת השיפוט הצבאי. זהו חוק ייחודי המסדיר את כל הסוגיות הקשורות להעמדתם של חיילי צה"ל ואנשי הקבע לדין משמעתי בבית דין צבאי.

דיני צבא

דיני צבא הם דינים ייחודיים בעולם המשפט הישראלי. אלו חוקים רחבי היקף המסדירים סוגיות רבות בקשר לחובותיהם של המשרתים בצבא. החוק הוא הבסיס לקיומם של דיני הצבא ולקיומה של מערכת המשפט הצבאית.

המשטרה הצבאית היא הגורם האחראי על חקירת עבירות פליליות בצה"ל ועבירות צבאיות. חוקרי המשטרה הצבאית הוסמכו לחקור כל חייל, איש מילואים ואיש קבע אשר נחשד בעבירות שונות, גם אם הוא נתפס בעבירה אזרחית על ידי משטרת ישראל.

למשטרה הצבאית שלוש יחידות, מצ"ח צפון, מצ"ח מרכז ומצ"ח דרום. יחידות אלו פועלות בכל מקרה של חקירות שגרתיות כמו עבירות סמים, עריקה מצה"ל, גניבת רכוש מתוך הצבא,גניבת תחמושת ועוד.

היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות היא היחידה המוסמכת לחקור בכל הקשור לעבירות סמים בצה"ל, הברחת סמים מגבולות המדינה, סחר בנשק, סחר באמצעי לחימה, הטרדות מיניות ועוד.

היחידה לחקירות הונאה היא הגורם המוסמך לחקור בפרשיות בעלות אופי של מרמה והונאה כמו גניבת דלק, קבלת שוחד, זכייה במכרזים שלא כדין ועוד.

היחידה המרכזית חוקרת בפרשיות פליליות חמורות המתרחשות בגזרת הפיקוד המרכזי של צה"ל.

כל החומר הנאסף על ידי אחת מהיחידות הנ"ל מועבר לתביעה הצבאית, זו בוחנת את החומר, בודקת את הראיות ומגישה כתבי אישום לבתי המשפט הצבאיים.

עריקה

סעיפים 92 94 א' לחוק השיפוט הצבאי שלהלן, מגדירים מהי עריקה ומה העונש הצפוי למי שמבצע עבירה זו:

  • סעיף 92 מגדיר מיהו חייל שערק מהצבא ומה דינו: עריק הינו חייל אשר נעדר מן השירות הצבאי מתוך כוונה שלא לשוב לצבא ודינו 15 שנות מאסר.
  • סעיף 93 בחוק שלהלן קובע כי חייל אשר נעדר מהצבא למשך 21 ימים, ללא רשות, כל עוד לא הוכח הדבר אחרת, הינו נחשב כמי שלא מתכוון לשוב לצבא ואף הוא נחשב לעריק.
  • סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי מבהיר כי חייל אשר נעדר מהשירות הצבאי או מהמקום בו היה אמור להימצא בו – דינו 3 שנות מאסר.

דיני צבא בנושא מתן דגימת שתן

דיני צבא בנושא מתן דגימות שתן מוגדרות במסגרת פקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג – 1973 - זו אמונה לטפל בפן הלא חוקי של שימוש בסמים. כל עבירה על פקודת הסמים המסוכנים שלהלן, דינה עונש מחבוש בהתאם לעבירה. לא פעם חיילים נבדקים בחשד לעבירות סמים ובמסגרת כך, נדרשים למתן שתן לשם הוכחה/הפרכה של טענת שימוש בסמים. היות ובדיקת שתן נחשבת לבדיקה פולשנית, היא צריכה על פי חוק להתבצע אך ורק עם מתן צו מאת קצין שיפוט בכיר, מדרגת רב סרן ומעלה (קש"ב). סירוב במקרה זה הינו עבירה, אשר על פי חוק השיפוט הצבאי, עונשו מאסר שנתיים. אך בכל מקרה אחר, בין אם במסגרת חקירת מצ"ח או בבדיקות מניעתיות הנערכות תקופתית בצבא, בו חייל מתבקש לתת בדיקת שתן – זכותו לסרב. פעמים חיילים נותנים שתן בכפייה וזו בהחלט עילה מספקת לביטול כתב אישום.

עורך דין צבאי – על הייצוג ועל חשיבותו

לא תמיד חקירה פלילית צבאית מסתיימת בהליך צבאי. לעתים הרשעה בבית דין צבאי עלולה להוביל גם לרישום פלילי מכביד באזרחות ולהשפיע על חיי הנאשם שנים רבות גם לאחר תום השירות הצבאי.

עורך דין צבאי הוא עורך דין המתמחה במשפט הצבאי ואשר קיבל אישור מטעם רשויות הצבא לייצג את החיילים בפני בית המשפט הצבאי. עורך דין צבאי חייב להכיר את כל רזי המשפט הצבאי, עליו להכיר את חוק השיפוט הצבאי על כל סעיפיו ואת סדרי הדין של בתי הדין הצבאיים.

כמו כל אזרח, גם חייל העומד למשפט צבאי זכאי לקיים התייעצות עם סנגור עוד לפני שהתייצב לחקירה. אם נעצר החייל בהפתעה, זכותו להודיע מיד על מעצרו ולהגיש בקשה לפגישה עם עורך דין.

עמידה לדין משמעתי

עבור רוב החיילים העומדים לדין משמעתי בצבא, זוהי הפגישה הראשונה עם חוקרים ועם מערכת המשפט. בדרך כלל אלו חיילים צעירים שיתקשו להתמודד עם החוקרים המיומנים, עם החשדות ועם האיומים. במקרים רבים הם אינם מודעים לזכויות שלהם ואינם מכירים את כל האמצעים וכל השיטות שבהם משתמשים חוקרי המשטרה הצבאית. הנזקים העלולים להיגרם להם חמורים ועלולים להשפיע גם על החיים האזרחיים. לכן, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין המומחה בדין הצבאי. ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה אשר ילווה אותם בחקירה וייצג אותם במשפט הצבאי עשוי לקבוע גורלות.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

עורך הדין אורי דרשן, בעל משרד עורכי דין פלילי, מעניק ייעוץ משפטי לחיילים, לאנשי קבע ולבני משפחותיהם. הוא מכין אותם לקראת החקירה הפלילית, משחרר ממעצר, מציג תמונת מצב ומבהיר את ומייצג אותם בבית המשפט הצבאי. הודות למקצועיותו ולניסיונו הרב של עורך דין דרשן, הוא הצליח לסייע לחיילים רבים. צרו קשר, עו"ד דרשן ישמח לסייע גם לכם.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה