בס"ד

חוק ירושלים

מה לא אמרו על ירושלים ? מי עוד לא אמר על ירושלים ?!  השם ירושלים מתגלגל על לשונם של כל אזרחי ומנהיגי העולם. בירושלים מתגוררים כשמינית מכל תושבי מדינת ישראל - המדינה הכי קטנה העולם,  ובכל זאת, היא העיר החשובה והמיוחדת ביותר בעולם לשלושת הדתות: היהודים, המוסלמים והנוצרים.  אמרו חכמינו: "עשרה קבים של יופי ירדו לעולם, תשעה נטלה ירושלים, ואחד על כל העולם". בשל חשיבותה המיוחדת של ירושלים, נחקקו בישראל שני חוקים ייחודים לעיר ירושלים, הידועים בשם "חוק ירושלים" ו- "חוק יום ירושלים"

משנת 1948, עם קום המדינה – ה' באייר, ירושלים הוכרזה כבירתה של מדינת ישראל, על אף שהייתה מחולקת בין ישראל לירדן. בחודש יוני 1967, ירדן פתחה במלחמה עם ישראל מכיוון ירושלים. במהלך המלחמה המכונה "מלחמת ששת הימים", הצליחה ישראל לכבוש את העיר העתיקה בירושלים מידי הירדנים בפיקודם של הרמטכ"ל דאז, יצחק רבין, אלוף פיקוד המרכז עוזי נרקיס ומפקד חטיבת הצנחנים מוטה גור. מאז אותו יום 7.6.1967 - כח" באייר תשכ"ז, ירושלים כולה נותרה בידי ישראל. ומידי שנה באופן רשמי נקבע בכנסת בשנת 1998  - התשנ"ח , חוק, שתאריך כח' באייר, הוא "יום ירושלים". וזה לשון החוק: "הכנסת מכריזה בזה על יום כ"ח באייר כעל יום ירושלים שיוחג מדי כ"ח באייר שנה בשנה כחג המדינה ויקרא בשם "יום ירושלים". "יום ירושלים הוא יום בחירה לצורך סעיף זה "יום בחירה" – יום שהבחירה בידי העובד לצאת לחופשה או לעבוד, בחר העובד ביום חופשה, יובא היום במניין ימי החופשה שלו"

חשיבותה של ירושלים בעיני היהודים החלה עוד מתקופת דוד המלך. על פי המקורות היהודים, עקדת יצחק אמורה הייתה להתרחש בהר המוריה שבתחום העיר ירושלים, ומשום כך, העלה דוד המלך את ארון הברית לירושלים. ומאז, ירושלים נחשבת כעיר הדתית והחשובה לעם היהודי.  בעקבותיו דוד המלך, בנה שלמה המלך בירושלים את בית המקדש, אשר נבנה ונחרב פעמיים, ומה שנותר ממנו עד היום, הוא הקיר המערבי שהקיף את בית מהקדש, המוכר בשם הכותל המערבי. 

כידוע ארצות הברית היא חברתה הנצחית של מדינת ישראל. בשל אהדתם של אזרחיה לירושלים, קיימים  אזורים  ומחוזות מסוימים בניו יורק הקרואים על שמה  של בירת ישראל – ירושלים. גם באוהיו -שארה"ב, ישנו אזור מגורים של הזרם הדתי הפרוטסטנטי ששמו  - Jerusalem , על שמה של עיר הבירה - ירושלים.

בשל ייחודה של ירושלים המכונה עיר הקודש- בירתה של מדינת ישראל, רוב הטקסים הרשמיים המדיניים נערכים בעיר זו, ומשכנם של כל רשויות המדינה ממוקמות בעיר זו : בית המחוקקים – כנסת ישראל, בית המשפט העליון, המטה הארצית של המשטרה, וכן משרדי הממשלה השונים לרבות נציגויות של מדינות זרות. 

בשנת 1980 –  תש"ם, נחקק בישראל חוק יסוד: "ירושלים בירת ישראל" המוכר בשם "חוק ירושלים".  וזה לשון החוק: "ירושלים השלמה והמאוחדת היא בירת ישראל. ירושלים היא מקום מושבם של נשיא המדינה, הכנסת, הממשלה ובית המשפט העליון. המקומות הקדושים יהיו שמורים מפני חילול וכל פגיעה אחרת ומפני כל דבר העלול לפגוע בחופש הגישה של בני הדתות אל המקומות המקודשים להם או ברגשותיהם כלפי אותם המקומות.  תחום ירושלים כולל, לעניין חוק ־ יסוד זה, בין השאר, את כל השטח המתואר בתוספת להכרזה על הרחבת תחום עיריית ירושלים מיום כ׳ בסיון התשכ״ז (28 ביוני 1967), שניתנה לפי פקודת העיריות. לא תועבר לגורם זר, מדיני או שלטוני, או לגורם זר אחר בדומה לכך, בין דרך קבע ובין לתקופה קצובה, כל סמכות המתייחסת לתחום ירושלים והנתונה על פי דין למדינת ישראל או לעיריית ירושלים. אין לשנות את הוראות.... אלא בחוק יסוד שנתקבל ברוב של חברי הכנסת".

לצד כל אלה, ישנם המפרים את השלווה והחוק בירושלים בעיקר בכל הקשור לסכסוך בין דתיים לחילוניים ובעיקר יהודים וערבים. לא מעט מבין מגוון האוכלוסייה בירושלים, ישנם המרגישים שיש בבעלותם "מונופול" על הדת והמקומות הקדושים, ועל כן עליהם להכתיב את דרך החיים בירושלים, לשמש "ריבון" על העיר, ומנסים להדיר רגלם של כאלה ואחרים מהמקום. וכך,  העיר שמוקפת חומות, העיר שהמון טוענים לבעלות עליה, בתוכה "ליבה בוער" ומלבד עבירות והפרת החוק בהיבט הפלילי, ישנו לא מעט אי שקט, בהיבט הביטחוני, הדתי והפוליטי.

ירושלים מוזכרת בתנ"ך כ- 667 פעם, ולא מעט  גם בסידורי התפילה. מאז יום שחרור ירושלים נוהגים לציין את חג שחרור ירושלים בטקסים והאירועים רבים. אמנות, שירים וסיפורים קיימים על ירושלים לרוב.   ירושלים מוזכרת בתורה לראשונה בספר בראשית -  פרשת "לך-לך". בה מסופר בעיקר, על קורות חייו של אברהם אבינו. וכך מוזכרת העיר ירושלים: "ומלכי צדק מלך שלם, הוציא לחם ויין, והוא כהן, לאל עליון, ויברכהו, ויאמר: ברוך אברם לאל עליון, קונה שמים וארץ". "מלך שלם" - זאת הכוונה למלך ירושלים. בהמשך בספר בראשית – פרשת  "וירא" מצווה אלוהים את אברהם להעלות את בנו יצחק לעולה בהר "המוריה" – זהו ההר עליו נבנה לימים, בית המקדש בירושלים.

ירושלים היא העיר ההיסטורית ביותר בעולם, היא מרכז העולם, ירושלים היא העיר הרוחנית ביותר של החיים  האנושיים המחבר בין האדם לאל. היא העיר הקדושה על פי הדת הנוצרית – שם נצלב ישו,  בפני המוסלמים נחשבת ירושלים כקדושה ומיוחדת- על פי אמונתם, ממנה עלה מוחמד - אבי האסלאם, לשמים. ירושלים הוא המקום הקדוש ביותר ביהדות, ובאופן סימבולי נשבע כל חתן בחופתו לזכור את ירושלים ולשמור לה אמונים - "אם ישכח ירושלים תשכח ימיני, תדבק לשוני לחכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי".

הכותב: אורי דרשן הכהן  עורך דין ומגשר בישראל, בעל השכלה אקדמית  בתחומים:  LL.Bתואר ראשון משפטים,   B.A - תואר ראשון במנהל עסקים,M.A    - תואר שני בפילוסופיה יהודית. בעלים של משרד עורכי דין מכובד בישראל - בפתח תקווה. לשאלות  ניתן ליצור קשר עם עו"ד דרשן הכהן  בטלפון מס': 03-656-6667, פקס: 03-656-6668, טלפון נייד מס': 050-6684224, פייסבוק: אורי דרשן הכהן -f.                                     דוא"ל:   e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.    כתובת האתר:  www.darshan-law.co.il

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה