בס"ד

עבירות תכנון ובנייה

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מעניק ייעוץ משפטי ומטפל בכל סוגיות עבירות בנייה, פועל בכל המישורים - בבית המשפט לזיכוי הנאשם ומול הרשויות הנדרשות להוצאת היתרים על פי חוק.

ביצוע עבודות הטעונות היתר

סעיף 145 (א) לחוק תכנון ובניה, תשכ"ה – 1965,  "עבודות טעונות היתר" (תיקון: תשל"ח, תשמ"א, תשמ"ח, תשנ"א, תשנ"ג, תשנ"ה) מגדיר מהן העבודות הטעונות היתר: התווית דרך, סלילתה וסגירתה, הקמת בניין, הריסתו, הקמתו שנית (כולו או בחלקו), הוספות לבניין קיים או כל תיקון אחר בו פרט לשינוי פנימי בדירה.

כמו כן, על פי תקנות תכנון ובניה, התשס"ג – 2003, גם עבודות מצומצמות בבניינים או במגרשים אשר אינן משנות את שלד הבניין ואינן פוגעות במערכות שונות ובבטיחות מצריכות היתר בנייה מצומצם מאת הוועדה המקומית. עבודות אלו כוללות בין השאר התקנת אנטנת טלוויזיה/רדיו, צלחת, קווי זינה למתקני תקשורת, התקנת דוד שמש, סגירת מרפסת מקורה בתריסים, התקנת פרגולה קבועה (שלא בשטחים עיקריים של הדירה), בניית גדר הגבוהה מ- 1.5 מטר ועוד.  

בנייה ללא היתר

ההיתרים צריכים להינתן מטעם רשות הרישוי המקומית או הוועדה המקומית האמונה על כך ואין להתחיל בבנייה בטרם מתן ההיתר בשום פנים ואופן!
פרק י' בחוק התכנון והבנייה תשכ"ה- 1965 שלהלן, מגדיר כי בנייה ללא היתר היא עברה על החוק ויתרה מכך היא עבירה פלילית אשר באם קיומה תוכח בבית המשפט, העונש שהמקובל מתבטא בקנסות ואף מאסר בהתאם לחומרת העבירה.

עבירות על חוק תכנון ובניה

למעשה, כל ביצוע עבודה בפועל ללא היתר ובניגוד להיתר שניתן, כל שימוש במבנה בניגוד לייעוד שלו ושימוש במבנה ללא היתר בנייה - נחשבים לעבירת בנייה. כאן המקום לציין, כי על מנת שהעונש יינתן יש להוכיח ברמה הנדרשת את קיום העבירה. הפעולות הננקטות כנגד האחראי בדרך כלל הן הגשת כתב אישום, הוצאת צו הריסה/צו הפסקת שימוש במסגרת כתב האישום, התחייבות להימנע מביצוע עבירה וכאמור לעיל, אין מן הנמנע הטלת קנס ו/או מאסר על תנאי. יתר על כן, יכולים להינקט צעדים כגון הצאת צו הריסה מנהלי, צו מניעת פעולות כגון ניתוק חשמל וכן הלאה.

 חריגה מהיתר / סטייה מהיתר

מדובר בסטייה מן התוכניות המקוריות שאושרו בתוכנית הבנייה וזו בהחלט עבירה פלילית. העבירות הללו מתבטאות בדרך כלל בחריגה מקווי הבניין כפי שהוגדרו בטאבו, יכולות להתבטא בחריגות בגובה/רוחב המבנה, לעיתים מדובר בסטייה כגון סטיית מיקום החניה ובמקרים נדירים יותר גם סטייה מהגדרות שנקבעו, לדוגמא - שאין להתגורר במבנה אלא לאחר קבלת תעודת גמר לאחר ביצוע עבודות ועוד. סטיות וחריגות אלו יכולות להוביל להוצאת צו הריסה לכל המבנה או של החלק החורג.  

חריגה משטח הבנייה

כל חריגה מאחוזי בנייה המותרים על גבי קרקע, חריגה מאחוזי הסטייה שאושרו לבנייה בכלל, חגירות במיקום המעליות, תוספת חדר על גג בניין/בית פרטי ותוספת פרגולות ללא היתר, סגירת מרפסת ללא היתר וכל סטייה אחרת מן התוכנית המקורית המאושרת על ידי הרשות המקומית הן בגדר עבירות בנייה וחשוב להיות ער אליהן על מנת להימנע מראש מאישום פלילי וענישה.

כמו כן, בעת רכישת דירה, רצוי לוודא כי הנכס הנרכש עומד בהיתרים ובנייתו אכן אושרה, על מנת להימנע מכתבי אישום פליליים בעתיד. כדאי לדעת כי במקרים חריגים, ניתן לאשר חריגות משטחי בנייה באמצעות פנייה לגורמים המתאימים.

שימוש חורג בהיתר

שימוש אשר שונה מן המוגדר בהיתר הבנייה שאושר בתוכנית המקורית. למשל שטח שהיתר הבנייה מאשר את היותו משרד אינו יכול להפוך לבית מגורים או לדוגמא גן ילדים, או שטח אשר אושר היותו מחסן – אינו יכול להפוך לבית מגורים.

טיפול בעבירות

גישה לייעוץ וטיפול מקצועי, מוקדם ככל שיהיה יאפשר לנאשם להימנע מטעויות רבות ויעניק לו את מירב הסיכויים לצאת במינימום נזקים מן ההליך.

לשם כך, יש לתכנן אסטרטגיית פעולה מראש, להכיר את השטח, את היתר הבנייה ורצוי להתנהל מול כמה גורמים במקביל – בבית המשפט, רשויות מקומיות ועוד. פעמים ניתן יהיה להגיע לזיכוי באם יוכח שלא בוצעה עבירה. נטל ההוכחה לביצוע העבירה היא על הפרקליטות, הם יציגו את הראיות ראשונים, דבר המעניק יתרון חקירתי עצום לעו"ד מומחה, לא רק שניתן לתקוף את אופי הראיות והתנהלות בתיק, אלא אף לעורר את הספק בנוגע לביצוע העבירה ולהביא לזיכוי הנאשם. יתרה מכך, פעמים ניתן להגיע לעסקאות טיעון בין הצדדים באמצעות מגשר ולהימנע ממשפט.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

דרשן הכהן אורי, עו"ד ומגשר בעל ניסיון עצום ומומחה בתחום  הפלילים ועבירות תכנון ובנייה. אינספור תיקים נסגרו במשרדנו לטובת הנאשם באמצעות פעולות אסטרטגיות חכמות, בחינת התיקים לעומקם, הכרת ההיתרים הקיימים, בחינת המבנים בפועל והפעלת כל האמצעים לזיכוי הנאשם ולצמצום הנזקים למינימום האפשרי.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה