בס"ד

סגירת תיק פלילי ותיק משטרה

תיקים פליליים רבים נותרים פתוחים ברישומים של המשטרה. תיק פלילי פתוח או רישום משטרתי עלולים לפגוע בשמו הטוב של האזרח ולהכשיל אותו במהלך חייו. עורך הדין אורי דרשן הכהן, בעל משרד עורכי דין פלילי, מייעץ לבעלי תיקים פלילים פתוחים האם כדאי לפנות למשטרה או לרשויות אחרות במטרה לסגור את התיק הפלילי ואם כן כיצד יש לעשות זאת בדרך המהירה ביותר בלי לפגוע בשמו הטוב של האזרח.

תיק חקירה פתוח

חוק הסדר הפלילי [נוסח משולב] התשמ"ב - 1982 קובע כי על הרשות החוקרת, המשטרה, להעביר את חומר החקירה לרשות התובעת כדי שרשות זו תגבש החלטה האם להגיש כתב אישום או לסגור את התיק בשל חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור או בשל היעדר מספיק ראיות להגיש כתב אישום נגד החשוד בעבירה פלילית.

המציאות מלמדת כי תיקים פליליים רבים נשארים פתוחים ללא הכרעה במשך שנים רבות ביחידות המשטרה החוקרות את העבירות הפליליות או בפרקליטות. תיקי החקירה התלויים ועומדים מכונים ברישום המשטרתי "תיקי מב"ד", תיקים הממתינים לבירור דין.

תיק פלילי, תיק משטרה או כל רישום פלילי עלול לפגוע באזרחים אשר אינם מנהלים אורח חיים עברייני במישורים רבים כמו בעת קבלה לעבודה חדשה או בכל מקרה שבו נדרש האזרח להציג תעודת יושר כמו למשל בעת קבלת רישיון להחזקת נשק ועוד. במקרים רבים בסופו של התהליך, כעבור שנים רבות, לא יוגש כתב אישום נגד החשוד, אך בתקופת הביניים הוא עלול לסבול מפגיעה באורח חייו.

עבור אזרחים רבים, הידיעה כי חקירה פלילית ותיק פלילי תלויה מעל ראשם, מטרידה אותם וגורמת להם להגיש בקשה לרשויות כדי לסגור את התיק הפלילי או את התיק במשטרה.

האם כדאי לפנות למשטרה בבקשה לסגירת תיק משטרה?

ההחלטה האם לפנות לגורמים המוסמכים באשר לסגירת תיק פלילי היא מורכבת ומצריכה שיקול דעת מקצועי. כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה בתחום כדי לקבל את ההחלטה הנכונה.

במקרים מסוימים פנייה אל רשויות החוק עלולה לגרום נזק לנאשם. אם ימתין הנאשם, סביר להניח כי הזמן יפעל לטובתו, חוק ההתיישנות, תשי"ח- 1958 יחול על העבירה והוא יהווה עילה לסגירת תיק פלילי בכל מקרה.

הזמן שיחלוף, עלול לפגום בטיב הראיות שנאספו להוכחת אשמתו של הנאשם והזמן שיחלוף יפחית את מידת עניין הציבור בתיק והתיק ייסגר בשל העילה של חוסר עניין לציבור.

לעומת זאת במקרים רבים כדאי לפנות בבקשה לסגירת תיק במשטרה. לעתים בשל הזמן הרב, הראיות התומכות בחפותו של הנאשם עלולות להתרופף ואפילו להיעלם.

ישנם מקרים שבהם גם אם הפנייה בבקשה לסגירת התיק תעורר מחדש את החוקרים, סביר להניח כי הם במילא לא ימצאו מספיק ראיות להגשת כתב אישום והתיק ייסגר על רקע היעדר ראיות.

בקרב אזרחים רבים, האמת בוערת כאש בעצמותיהם. הם אינם מסוגלים להשלים עם המצב והם מעוניינים לקבל הכרעה מהירה ולהביא לסגירת התיק הפלילי מהר ככל האפשר. עבורם תקופת ההמתנה הארוכה היא בלתי נסבלת והם מבקשים ליזום פנייה לרשות התביעה כדי לסיים את הפרשה מהר ככל האפשר.

במקרה שבו הגשתם בקשה לסגירת תיק פלילי, ובקשתכם נענתה, על המשטרה חלה חובת עדכון. כמו גם, במידה פורסם באמצעי תקשורת שנפתחה חקירה פלילית נגד אדם או שהוגש נגדו כתב אישום או שהורשע בעבירה, והתקבלה החלטה לסגור את התיק, לא להגיש כתב אישום או לעכב הליכים, או שזוכה האדם או התקבל ערעורו, ודרש אותו אדם בכתב מאמצעי התקשורת לפרסם את ההחלטה העדכנית, יפרסם אמצעי התקשורת את ההחלטה העדכנית בתוך זמן סביר מיום קבלת הדרישה בהתאם לחוק איסור לשון הרע .

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

עו"ד אורי דרשן צבר ניסיון רב בסגירת תיק פלילי וסגירת תיק משטרה. בשל ניסיונו הרב, יוכל עו"ד דרשן לסייע לכם בקבלת ההחלטה האם לפנות בבקשה לרשות התביעה ואם כן, הוא ידע לייצג אתכם בהצלחה בכל ההליך לסגירת התיק.המשרד יבהיר לכם היטב את תמונת המצב בה הנכם מצויים, אנו נציב בפניכם מצג ברור של הסיכונים והסיכויים והדרכים לטיפול בבעיה. כל הפעולות ייעשו תוך שקיפות, נאמנות, יושר, מקצועיות ועם ניסיון רב, שכן עורכי הדין של המשרד דרשן הכהן הינם יוצאי משטרה.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה