בס"ד

עיכוב הליכים פלילים ע"י היועץ המשפטי לממשלה

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מעניק ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי בתחומים רבים, ובין היתר מחיקת או ביטול של רישום משטרתי. המשרד מטפל מדי שנה במגוון רב של פניות בתחום, ולאורך שנות פעילותו, ליווה המשרד מספר רב של לקוחות וסייע במחיקה או ביטול של רישום משטרתי.

רישום משטרתי

משטרת ישראל, בהתאם לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, מנהלת שני סוגים של מאגרי רישום. הראשון הינו המרשם הפלילי, הכולל רישום פלילי בגין פסיקה שניתנה על ידי בית משפט פלילי בגין עבירות של פשעים ועוונות. בכלל זה, נמנים הרשעות ועונשים שנקבעו על ידי בית המשפט, וכן צווים כגון צו המונע או מחייב ביצוע פעילות מסוימת, צווי מבחן, צו לביצוע פעילות שהיא לתועלת הציבור וכו'.

בעוד שהמרשם הפלילי כולל מידע בגין תיקים שבגינם הוגש כתב אישום ונתקבל בהם פסק דין, הרי שהרישום המשטרתי כולל מידע בגין תיקים שלא הגיעו לפתחו של בית המשפט ואשר נסגרו בפרקליטות או ביחידת התביעות של המשטרה (על אלו נמנים תיקים אשר נסגרו עקב חוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות), תיקים שהגיעו וטרם נתקבלה בהם החלטה, או כאלו שטרם הוחלט אם להגיש כתב אישום בגינם.

המונח תעודת יושר מתייחס למרשם הפלילי בלבד, ולא למידע הקיים תחת הרישום המשטרתי.

עילות סגירת תיק חקירה

לאחר העברת פרטי החקירה לגוף התובע (יחידת התביעות של המדינה או הפרקליטות), נבחנים פרטי החקירה. תולדה של הליך זה יכולה להיות הגשת כתב אישום, החזרת החקירה ליחידה החוקרת לצורך השלמת פרטים נדרשים, או סגירת התיק.

סגירת התיק יכולה להיגרם במקרה שבו התברר כי אין אשמה פלילית או שאין כלל ראיות הקושרות את הנאשם לביצוע העבירה, או שלא ניתן להעמידו לדין בעקבות חוסר בראיות או עקב התיישנות. במקרים מסוימים תיתכן גם סגירת התיק עקב חוסר עניין לציבור. קביעה זו מסתמכת על פרמטרים כגון חומרת העבירה (נסיבות, העונש הקבוע בחוק, משך הזמן שחלף וכו'), זהותו של החשוד (מצבו הבריאותי, עברו הפלילי, מידת שיתוף הפעולה שלו, הליכים מקבילים המתנהלים נגדו וכו'), מידת הנזק שנגרמה לקורבן ועמדתו בנוגע להרשאת החשוד, וכן אינטרסים נוספים של המדינה (הסכמים עם עדי מדינה, פגיעה באינטרס בטחוני או חברתי ושיקולי עלות מול תועלת).

מחיקת רישום משטרתי

מידע על תיקים משטרתיים פתוחים וסגורים קיים ברישום המשטרתי. מידע זה הינו, מטבע אופיו, רגיש ואף פוגעני. הגישה לרישום זה הינה על פי חוק ולצורך מילוי תפקיד בלבד ואולם קיימים לא מעט גורמים המורשים לעיין בו, כגון היועץ המשפטי לממשלה, שב"כ, משטרת ישראל, המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), מחלקת ביטחון שדה של צה"ל ועוד.

עניין זה יכול להוות פגיעה במספר לא מבוטל של מקרים, כגון בעת הגשת מועמדות למשרות רגישות, כגון תפקידים במערכת המשפט או במערכת הביטחונית, או בעקבות ניצול לרעה של המידע על ידי מעסיק פוטנציאלי.

בהתאם לכך, תוקן חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים (תיקון מס 8, תשס"ח – 2008), באופן המסמיך גורמים מסוימים במשטרה, במקרים ובנסיבות מסוימות, לביצוע מחיקה של תיקים סגורים (בלבד), גם טרם חלוף 7 שנים מיום האירוע.

מחיקת רישום משטרתי אפשרית באמצעות הגשת בקשה מנומקת למדור רישום פלילי במטה הארצי של משטרת ישראל ובמסגרת התיקון שחל בשנת 2008 גם לראש אגף חקירות והמודיעין במשטרת ישראל או מי שהוא הסמיכו לכך - ובלבד שמדובר בקצין משטרה בדרגת סגן ניצב ומעלה.

*מן הראוי לציין כי המינוח 'מחיקת רישום משטרתי' למעשה אינו נכון – המינוח התקין הינו 'ביטול רישום משטרתי'.

למחיקה / ביטול רישום משטרתי, חשוב מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בתחום, אשר יודע כחוקר לנתח את הראיות והמסמכים בתיק החקירה , ויודע להגיש את הבקשה בצורה המיטבית .

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי

עורך דין פלילי "אורי דרשן הכהן" מעניק ייצוג משפטי פלילי, ייצוג משפטי בחקירה פלילית, וטיפול בבקשות לסגירת תיק משטרה או סגירת תיק פלילי. בביצוע הליכים אלו, מסתמך המשרד על ניסיונו הרב בתחום ועל היכרותו המעמיקה עם החוק, המאפשרים לו להגיש את הבקשות באופן המדויק ביותר. הודות לאלו, מצליח המשרד מדי שנה לסייע בהצלחה במקרים רבים של בקשות למחיקת רישום משטרתי, גניזת תיק משטרה, וסגירת תיק פלילי.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה