בס"ד

הלבנת הון

הלבנת הון היא פעולה פיננסית הנעשית מתוך הסתרת הזהות והמקור שממנו הועבר הכסף. בדרך זו אפשר להלבין הון שחור ולעשות בו שימוש חוקי. הלבנת הון היא פעולה הנעשית פעמים רבות בכסף שמקורו בפשיעה, אך הפעילות הבלתי חוקית של הלבנת הון נעשית לא רק בידי חברי ארגוני פשע, אלא גם בידי אנשים נורמטיביים המבצעים פעולות פיננסיות שאינן חוקיות.

משרד עורכי הדין של עו"ד אורי דרשן הכהן מתמחה בעבירות הקשורות להלבנת הון. אם אתם זקוקים לסיוע ולייצוג משפטי בנושא הלבנת הון, עורך דין אורי דרשן ישמח לסייע לכם.

הלבנת הון – מה אומר החוק

חוק איסור הלבנת הון נחקק בשנת תש"ס - 2000. מטרת החוק היא להילחם בתופעה של הלבנת הון. החוק מתייחס לאדם המבצע פעולה אשר נועדה להסתיר כסף שמקורו בעבירות סמים, עבירות זנות, עבירות הימורים וכל פעילות פיננסית הנוגדת את החוק. הלבנת הון מדברת על הטמעת רכוש, בדרך כלל כספים, שהושגו באופן לא חוקי כרכוש חוקי ולגיטימי, כך שאפשר יהיה לעשות בו שימוש בלי לדעת את מקור הכסף ואת זהות בעליו.

רף הענישה של עבירה פלילית בגין הלבנת הון הוא גבוה מאוד. החוק קובע כי מי שעושה פעולה ברכוש אסור במטרה להסוות את מקורו הפלילי מבצע הלבנת הון ועונשו הוא עשר שנות מאסר או קנס פי עשרים מסך 288.000 שקלים.

עבירה פלילית נוספת היא עשיית שימוש ברכוש או מסירת מידע כוזב במטרה למנוע ולשבש את חובת הדיווח הקבועה בחוק. גם בעבירה זו קובע החוק עונש מאסר ממושך, עשר שנות מאסר או קנס כספי גבוה.

החוק להלבנת הון שלהלן קובע גם כי כל מי שעושה שימוש ברכוש מתוך ידיעה ברורה כי זהו רכוש אסור או מי שלא מילא אחרי הסייגים בחוק כמו דיווח למשטרה או לרשויות השונות, דינו שבע שנות מאסר או קנס כספי של פי עשרה מסך של 228,000 שקלים.

חשוב לדעת כי החוק מטיל את האחריות על עושה הפעולה כאשר מוכח כי הוא ידע שזהו רכוש אסור, גם אם לא ידע לאיזו עברה ספציפית קשור הכסף.

חילוט רכוש במסגרת חקירת משטרה על הלבנת הון

חוק איסור הלבנת הון תש"ס -2000 שלהלן, לצד פקודת סדר הדין הפלילי, התשכ"ט – 1969, סעיף 32 מאפשרים לבית המשפט להורות על חילוט של רכוש במהלך חקירת משטרה. כלומר לעקל/להחרים חפץ או נכס שהמקור שלו בהלבנת הון. למשטרה הזכות לבצע חילוט רכוש באם נתקיימו אחת מן המקרים הבאים: באם הרכוש שימש לביצוע עבירה (או עתיד לשמש), באם הרכוש סופק כשכר עבור ביצוע עבירה או כאמצעי לביצוע העבירה וכן באם הרכוש יכול לשמש ראיה בהליך משפטי. כאשר המשטרה מחרימה רכוש, ברוב הפעמים הוא אינו יחזור לבעליו, ויחד עם זאת, היות וקיימת כאן פגיעה בחוק היסוד כבוד האדם וחירותו (לקניין), מותר לבעל הרכוש להגיש בקשה לבית המשפט לקבל בחזרה את הרכוש. ראוי לעשות זאת בליווי עורך דין. בית המשפט פעמים רבות גם יאשר להחזיר את החפץ לבעליו או להחליפו בחפץ אחר באם חילוט החפץ פוגע בפרנסת הנחקר ובעבודתו. לעיתים, בית המשפט ידרוש ערבויות בכדי להבטיח שהחפץ יוכל לשמש ראיה אף לאחר החזרה לבעלים.

מה עושים במקרה של זימון לחקירה?

אם הוזמנתם לחקירה פלילית בשל חשד לעבירה על חוק הלבנת הון, חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה בתחום הלבנת הון.

עורך הדין יוכל להכין אתכם לקראת חקירת המשטרה. יחד תגבשו את האסטרטגיה המשפטית שאותה תציגו בפני החוקרים, הוא גם יידע אתכם אודות הזכויות והחובות שלכם בעת החקירה.

לא כדאי להגיע לחקירת המשטרה ללא ייעוץ וליווי של עורך דין. מולכם יעמדו חוקרי משטרה מנוסים שידעו איך להוציא מכם בדרכים מתוחכמות ראיות והוכחות לביצוע העבירה ואולי אף הודאה בעבירה. גם אם נעצרתם בהפתעה, זכותכם לבקש ליווי משפטי של עורך דין פלילי מומחה בתחום. הכנה לחקירה עשויה לחרוץ את גורל החקירה ולמנוע הגשת כתב אישום או מאסר עד תום ההליכים. עורך הדין יעשה לכם סדר במחשבות, אתם תדעו מה צפוי לכם, ומה עליכם לענות לחוקרים. במקרים רבים ייעוץ משפטי הוביל לסגירת תיק פלילי כבר בשלב החקירה המשטרתית.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

עו"ד אורי דרשן בעל משרד עורכי דין בפתח תקווה צבר למעלה מעשרים שנות ניסיון בתחום ייצוג נאשמים בהלבנת הון.הוא מכיר את כל הדרכים ואת כל העילות לסגירת התיק ולמניעת הגשת כתב אישום. תקבלו ייעוץ, ליווי והכנה לחקירה ובמקרה שבו תבקש המשטרה לעצור אתכם, עו"ד דרשן יפעל בכל הדרכים החוקיות כדי לשחרר אתכם ממעצר.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה