בס"ד

עבירות הונאה - צווארון לבן - קניין רוחני

" אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מעניק ללקוחותיו ייעוץ, ליווי וייצוג משפטי בתחום הפלילי, לרבות עבירות הונאה צווארון לבן וקניין רוחני למיניהן. תחומי ההתמחות של המשרד חלים על כל האספקטים של אחריות פלילית של תאגיד, כולל רישום כוזב במסמכי תאגיד, רשלנות פלילית, גניבה, התחזות כאדם אחר, זיוף, דין פלילי, הגבלים עסקיים, הונאה, הלבנת הון ומגוון רחב נוסף של עבירות הונאה בתחום זכויות היוצרים והקניין הרוחני.

עבירת צווארון לבן הוגדרה בעבר כ "עבירה של אדם מכובד במעמד חברתי גבוה במהלך עיסוקו המקצועי" אך הגדרת המושג התרחבה וכיום היא כוללת מגוון כה רחב של עבירות – עד שניתן בקלות להיקלע למצב בו אדם עובר עבירת הונאה – לעיתים בתום לב או אף מבלי לדעת שלקח חלק בתהליך הכולל את עבירה.

מה כוללות עבירות צווארון לבן כיום?

כאמור, ההגדרה התרחבה ובין היתר, נכון להיום היא כוללת עבירות קבלת או מתן שוחד, הונאה, הונאה בכרטיס חיוב, זיוף, רישום כוזב (סעיף 423 חוק העונשין,תשל"ז - 1977), עבירות בעלי תפקיד בתאגידים, הלבנת כספים, גניבה, גניבה בידי עובד, גניבה בידי מורשה, עושק (סעיף 431 לחוק העונשין שלהלן), עבירות מס כגון העלמת הכנסה ואי דיווח, עבירות בניירות ערך, לקיחת שוחד (סעיף 290 חוק העונשין), מתן שוחד (סעיף 291 חוק העונשין), התחזות כאדם אחר, מרמה והפרת אמונים, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירה על הגבלים עסקיים, הטרדה מינית, עבירות איכות הסביבה, ניהול עסק ללא רישיון, רישום כוזב במסמכי תאגיד, תחבולה ( סעיף 416 חוק העונשין), עבירות מרמה, זיוף והונאה, עבירות על חוק הכניסה לישראל, העסקה שלא כדין של עובדים זרים, עבירות רישוי עסקים, עבירות רכוש, עיסוק ללא רישיון עסק, פגיעה בפרטיות, עבירות תכנון ובנייה, רשלנות פלילית, עבירות על חוק ההגבלים העסקיים, הלבנת הון, שימוש במסמך מזויף, גרימת מוות ברשלנות כמו למשל– תאונת דרכים קטלנית ותאונת עבודה, עבירה על פקודת הבטיחות בעבודה, שוחד, עבירות מחשב, תובענה משמעתית, קבלת דבר במרמה, עבירות קניין רוחני ועוד.

עבירות קניין רוחני כחלק מתחום עבירות ההונאה

בבואנו להתמקד בנקודה האחרונה, נזכור כי קניין רוחני כולל מגוון סוגים של זכויות על נכסים שהם יצירה אינטלקטואלית (עם או ללא יצירה פיזית) כלומר, תוצר של מאמץ מחשבתי או אמנותי. המודעות לעבירות בתחום הקניין הרוחני עלתה בעת האחרונה וניתן היום למצוא הקפדה גבוהה הרבה יותר מאשר בעבר על גבולות המותר והאסור בתחום זה.

מהן הדוגמאות הנפוצות לנכסים שהם קניין רוחני?

מדובר על רשימה מכובדת, חלקה אף מפתיעה, של תוצרים אמנותיים ומחשבתיים המוגדרים "קניין רוחני" וביניהם – המצאות, יצירות, שירה, כתיבת מחזות, יצירות ספרותיות (הגנה על מילים ודמויות), יצירות אומנותיות ויצירות מוסיקליות, פטנטים טכנולוגיים, רעיונות פרסומיים, הגנה מפני תחרות שאינה הוגנת, דגמים ואבי טיפוס – (בכדי להגן על עיצוב המוצר), אפליקציות, תוכנות מחשב ועוד.

לא כל יצירה נחשבת "קניין רוחני".

לא כל הנכסים הרוחניים זכאים להגנה - רק הנכסים הראויים להגנה לפי הדין יהיו נתונים לבעלותו של היוצר או האדם שהזכויות הועברו אליו. אך רק בהנחה והם רשומים כקניין רוחני. הרישום מתבצע על ידי אגף המדגמים, סימני המסחר והפטנטים וכל בקשה עוברת בדיקה מכיוון שעליה לעמוד בתנאים. חשוב לציין כי בחלק ניכר מן המקרים, יהיה הקניין הרוחני מוגן למשך תקופה, לאחר מכן הופכת היצירה לנחלת הכלל כך שכולם יכולים להשתמש בה.

מהי מטרתו של דין הקניין הרוחני?

בעל הקניין הרוחני רשאי להשתמש בהמצאתו באופן בלעדי, כאשר החוק מגן על יצירתו מפני העתקה וניצול. מטרתו של דין הקניין הרוחני הינה לעודד מחקר ויצירה ולשמור על זכויותיהם של הממציאים בהתאם לאינטרס המשפטי, הכלכלי והחברתי, שכן, למדינה יש אינטרס לקדם את כלכלתה ולהגן על היזמים אשר תורמים לשיפור ושכלול השוק – בכל הרבדים וברובד הרוחני לא פחות מאשר ברובד העסקי.

הקניין הרוחני הינו חלק מהמשפט האזרחי אך בכדי לשמור על הזכויות של בעלי הקניין, ישנם בתחום זה חוקים שונים אשר שייכים לתחום הפלילי.

במידה ובוצעה נגדכם עבירה בתחום קניין רוחני, ספק אם תוכלו למצות את הדין ללא עורך דין פלילי המסוגל לייצג אתכם בפני החוק באופן ראוי, שישיב לכם את זכויותיכם ויסייע בידכם להשיב את קניינכם לחיקכם.

אורי דרשן הכהן משרד עורכי דין פלילי מתמחה בתחום עברות צווארון לבן וקניין רוחני ובהבאת הנושא אל פתרונו על הצד הטוב ביותר לנפגעי עבירות אלו, ולזקוקים לייצוג משפטי הן כנאשמים והן כתובעים. המשרד מעניק ללקוחותיו ייעוץ משפטי וליווי לאורך כל התהליך. כמו כן, מספק דרשן שירותי הכנה לחקירה, שירותי ייצוג בערכאה המשפטית ומציאת פתרונות משפטיים בתחומים נרחבים.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה