בס"ד

נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה בקלות ראש או ברשלנות, הפקרה אחרי פגיעה

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי" מעניק ייצוג משפטי פלילי, ובכלל זה ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי בתחומים רבים, ביניהם ייצוג במשפט פלילי של נאשמים בעבירות דיני התעבורה.

דיני תעבורה

תחום דיני התעבורה הינו חלק מהמשפט הפלילי ומבוסס על פקודת התעבורה [נוסח חדש] ותקנות התעבורה, תשכ"א - 1961. עבירת תעבורה הינה עבירה פלילית לכל דבר, ולמעשה דינה כדין פלילי - על פי הקבוע בחוק העונשין, תשל"ז – 1977. בהתאם לכך, הרשעה בעבירות תנועה יכולה להוביל לענישה חמורה, החל משלילת רישיון הנהיגה לתקופה ממושכת, דרך עבודות שירות ובמקרים חריגים אף למאסר בפועל או על תנאי. מתוך מטרה מוצהרת לצמצם את היקף תאונות הדרכים, מטרת המחוקק בסוג זה של עבירות מבוססת על עיקרון ההרתעה.

עבירות תעבורה חמורות

על פי דיני התעבורה, מידת הענישה תהייה תלויה בנסיבות כגון: חומרת התאונה, מידת הנזק שנגרם לצד ג', הרשעות קודמות ועוד. בעוד במקרים רבים אחרים, החוק אינו מותיר מקום לשיקול דעת של בית המשפט. לדוגמא:

  • במקרים של נהיגה בשכרות - מחויב בית המשפט בנקיטת ענישה כבדה הנעה בין מינימום של שנתיים למינימום של 4 שנים.
  • במקרים שבהם לא מדובר בהרשעה הראשונה של נהיגה בשכרות.

כמו כן, קיימים מקרים שבהם קיים שיקול דעת לבית המשפט, וטווח הענישה הינו נרחב – החל מקנס כספי ועד לשלילת רישיון למספר שנים, ואף יותר מכך.

מסיבה זו, בין אם אדם זומן לשימוע בפני קצין משטרה, או בין אם הוגש נגדו כתב אישום ועתיד לעמוד למשפט בבית משפט תעבורה, חשוב שיפנה בהקדם האפשרי לקבלת ייצוג על ידי עורך דין פלילי, המתמחה בתחום של עבירות תנועה חמורות (כגון נהיגה בשכרות), בעל ההיכרות הנדרשת עם דיני התעבורה, פקודת התעבורה ותקנות התעבורה, וכן הידע והיכולת לייצג את הנאשם בצורה הטובה ביותר על מנת להביא לענישה לקולא, ובכלל זה צמצום מידת הענישה או זיכוי הנאשם, בהתאם לעניין. גיבוש אסטרטגיית הגנה מוקדם ככל הניתן בהליך הפלילי, יכול להקל רבות על התנהלות ההליך הפלילי ולאפשר סיכויים רבים יותר לאחד לסיים בנזק מינימאלי את ההליך.

נהיגה במהירות מופרזת

אחת מעבירות התנועה השכיחות ביותר הינה נהיגה במהירות מופרזת. עבירה זו נאכפת על ידי משטרת ישראל על ידי מכמונות ומצלמות מהירות, ומוגדרת כעבירת תנועה חמורה. תקנות 51-52 ו-54 לפקודות התעבורה שלהלן מגדירים מהי מהירות סבירה ומהי מהירות מופרזת. חשוב לציין, כי מהירות סבירה הינה גורם הנקבע בהתאם לתנאי הדרך ונתון לפרשנות. הקביעה הינה בהתחשב בכל הנסיבות ובאופן שיאפשר שליטה מלאה של הנהג על הרכב. על פי תקנות אלו, על הנהג להאט את רכבו בכל מקרה שבו צפויה סכנה לעוברי דרך או לרכוש, לרבות רכבו הוא, וכן מגדירות התקנות מקרים פרטניים שבהם על הנהג להאט.

גרימת מוות ברשלנות

מתוך כלל עבירות התעבורה, אחת החמורות היא גרימת מוות ברשלנות. למעשה, נהוג להתייחס לעבירה זו כחמורה לא רק בתחום התעבורה אלא בכל קנה מידה אחר. על פי סעיף 64 לפקודת התעבורה שלהלן (גרימת מוות ברשלנות), מי שעובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תשל"ז – 1977 תוך כדי שימוש ברכב, דינו - מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים. יחד עם זאת, במקרה זה קיים בידי בית המשפט שיקול הדעת, שלא לפסוק מאסר מינימלי, מטעמים מיוחדים שיירשמו בפסק הדין הפלילי.

למעשה, קיימות מספר לא מבוטל של עבירות המהוות רשלנות פלילית כגון: נהיגה בשכרות, נהיגה פרועה או אי מתן תשומת הלב הנדרשת בהתאם לתנאי הדרך. אולם, במקרה שבו רשלנותו של נהג הובילה לתאונת דרכים קטלנית, שבה נגרם נזק לאדם אחר - מידת הענישה תהיה חמורה יותר, ודאי אם מדובר במוות.

רשלנות מוגדרת בסעיף 21 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 שלהלן, כאי מודעות לטיב המעשה, לקיום הנסיבות או לאפשרות הגרימה לתוצאות המעשה, הנמנים עם פרטי העבירה, כשאדם מן היישוב יכול היה, בנסיבות העניין, להיות מודע לאותו פרט ובלבד שלעניין הפרטים הנותרים הייתה לפחות רשלנות כאמור, ושאפשרות גרימת התוצאות לא הייתה בגדר הסיכון הסביר.

הפקרה אחרי פגיעה

הפקרת אדם לאחר פגיעה נחשבת לעבירה החמורה ביותר. בהתאם לכך, חומרת הענישה המופיעה לצידה של עבירה זו בפקודות התעבורה היא החמורה ביותר, אף יותר מעבירה של גרימת מוות ברשלנות. בהתאם לכך, מקפיד בית המשפט באופן שיטתי ועקבי לדון בחומרה רבה מקרים מסוג זה, אף במקרים שבהם לא נגרם מוות.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי

עו"ד פלילי "אורי דרשן הכהן" מעניק ייצוג משפטי פלילי למי שנאשם בעבירות תנועה. המשרד מתמחה בתחום של עבירות תנועה חמורות והינו בעל הידע והיכולת לייצג את הנאשם בצורה הטובה ביותר על מנת להביא לצמצום מידת הענישה, מידת הנזקים או להביא לזיכוי הנאשם. לאורך השנים ייצג משרד עו"ד אורי דרשן הכהן, בהצלחה נאשמים רבים בפני בתי משפט לתעבורה, תוך הסתמכות על ניסיונו הרב והיכרותו רבת שנים עם המערכת הפלילית, הן כבעל עבר עשיר במשטרה והן כעורך דין פלילי.

אם נקלעתם לת"ד, אם זומנתם לשימוע לפני פסילה בתחנת המשטרה, אם הוגש נגדכם כתב אישום, אם מתנהל תיק פלילי והנכם זקוקים לעו"ד מומחה בדיני תעבורה - פנו אל משרד עורכי דין– דרשן הכהן. הצוות יבהיר את תמונת המצב בה אתם מצויים, יסביר את הסיכונים אל מול הסיכויים שלכם במשפט הפלילי בשקיפות מלאה. כל זאת תוך נאמנות, יושר, מקצועיות, דיסקרטיות, הגינות ושמירה על האינטרסים שלכם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה