בס"ד

תאונות דרכים עם נפגעים, ללא נפגעים, גרימת מוות ברשלנות

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי" מעניק ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי בתחומים רבים, ובין היתר ייצוג משפטי פלילי בעבירות תעבורה. לאורך שנות פעילותו, עזר המשרד למספר רב של לקוחות וסייע לרבים לצמצמם נזקים במהלך משפט פלילי.

דיני תעבורה

כחלק מן הדין הפלילי, קיימות פקודות ותקנות בתחום התעבורה כגון תקנות התעבורה, תשכ"א - 1961 ופקודת התעבורה [נוסח חדש], המתייחסות לעבירות אשר בוצעו בהקשר של תחבורה (עבירות תעבורה). דיני התעבורה - הן למעשה ענף במשפט הפלילי ועבירה עליהם נחשבת לעבירה פלילית, הגוררת הגשת כתב אישום, פתיחה של תיק פלילי וקיום הליך פלילי, אשר עלול להסתיים בהרשעה במשפט תעבורה ובמתן פסק דין פלילי.

תאונות דרכים עם נפגעים וללא נפגעים

ישנן סיבות ונסיבות רבות בגינן נגרמת תאונת דרכים. לעניין זה קיימים שני פרמטרים חשובים, ראשית על מי חלה האשמה בתאונה, ושנית, האם מדובר בתאונת דרכים רגילה (תאונת נזק בלבד) או בתאונת דרכים קטלנית – כלומר האם היו נפגעים בתאונה (ת"ד) או שמדובר בתאונה ללא נפגעים (נ"ב).

מידת הענישה שתיקבע

אם תהיה ענישה לקולא או ענישה לחומרא, תלויה רבות בפרמטרים שהוזכרו לעיל, כמו גם עצם היכולת של הנהג האשם להימנע מהתאונה, או במילים אחרות, מהי רמת הרשלנות הפלילית של הנהג, בגינה נגרמה תאונה זו. נהיגה בשכרות לדוגמא מהווה גורם קריטי, שכן, מדובר במאפיין המועד לפורענות, ואשר בוצע ביודעין ויכול היה להימנע מראש על ידי הנהג באופן מוחלט. עוד טרם החל ההליך המשפטי, נהג שנתפס נוהג בהשפעת אלכוהול או חומרים אסורים אחרים, לרוב, תיזקף לחובתו פסילה מנהלית (לעניין זה יצוין, כי הנהג רשאי לקיום הליך שימוע לפני פסילה, שבו יהיה רשאי לטעון את טענותיו).

גרימת מוות ברשלנות

כאמור, קיימת חשיבות רבה לנסיבות התאונה. נהג אשר הוכח כי פעל ברשלנות וגרם לת"ד חמורה אשר הובילה להרוגים, עלול להימצא אשם בגרימת מוות בנהיגה רשלנית (על סמך הקבוע בסעיף 64 פקודת התעבורה שלהלן). עבירה זו הינה רשלנות פלילית ומהווה את אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר. הענישה עליה, בהתאם לסעיף 304 חוק העונשין, תשל"ז - 1977 ודינה 3 שנות מאסר, על אף שקיים מקום להפעלת שיקול דעת על ידי בית המשפט. אולם, בנסיבות מחמירות אף יותר, עלול הנהג להיות מואשם בהריגה (לפי סעיף 298 חוק העונשין שלהלן). העונש על עבירות מסוג זה, יכול לנוע בין קנס כספי גבוה או עבודות שירות, דרך מאסר על תנאי ועד למאסר בפועל.

ייצוג משפטי הולם

ישנה חשיבות לייצוג משפטי על ידי עורך דין המתמחה בתחום עבירות תעבורה, בייחוד במקרים שבהם לא מדובר במדדים כמותיים (כגון נהיגה בשכרות, אשר ניתן למדדה באמצעות כלים), ועל כן יש מקום להפעלת שיקול דעת. לדוגמא, סעיף 40 לפקודת התעבורה, אשר קובע כי רכב לא יסטה מכיוון נסיעתו במקרה בו עלול הדבר לגרום לסיכון אוהפרעה. ככלל, ניתן לומר כי כאשר מדובר בעבירות תעבורה, קיים שיקול דעת רב לבית המשפט, אשר יכול להיות מוטה לחובתו או לרעתו של הנאשם, בהתאם לפרמטרים המוצגים בפני בית המשפט, ובכללם: נסיבות התאונה, גיליון ההרשעות של הנהג הנאשם ונסיבות אישיות אחרות.

חשוב לציין עוד, כי במקרים מסוימים, רשאים סנגוריו של הנאשם והתביעה לקיים התדיינות מקדימה ולהגיע להסדר (הסדר טיעון), אשר יובא לאחר מכן לאישור בית המשפט.

בדרך כלל יהיה מדובר במקרים בהם לתביעה קיים אינטרס לקצר את ההליך המשפטי מבלי לוותר על הרשעת הנהג המואשם, ואילו מצדו השני של המתרס, האינטרס של הנאשם לדעת מראש מה יהיו תוצאות ההליך המשפטי – כשבמקרה של הסדר טיעון, בוודאות קיימת התחשבות בנהג וענישה לקולא. כאשר הסדר הטיעון יכול להתייחס לא רק לחומרת הענישה אלא גם לסוג העבירה בו יואשם. הסדרי טיעון בעבירות תעבורה מתייחסות לעבירות בהן הנהג יורשע ויוטלו עליו מגוון עושים כגון קנסות, תוספת נקודות, הגשת הנהג לתיאוריה ו/או לטסט ועוד. במקרים ספציפיים, מרכיב הענישה יוותר לשיקולו של בית המשפט.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי / תעבורה

משרד עורך דין פלילי, אורי דרשן הכהן מעניק ייעוץ משפטי פלילי בתחומים רבים, ובכלל זה ייעוץ בתחום של עבירות תעבורה, תוך ליווי וייצוג הלקוח מול גורמי החוק השונים בהתאם להליך הרלוונטי. המשרד הינו בעל ניסיון רב שנים, היכרות עם מקרים רבים, וניסיון עתיר שנים בליווי ומציאת פתרונות יעילים ויצירתיים ככל שנדרש. אנו פועלים בכדי להביא לזיכוי הנאשם, לצמצום הנזקים והענישה, להגעה להסדר טיעון ו/או ביטול כתב האישום, לביצוע כל שניתן באופן חוקי בכדי לסייע בכל שלב, החל משלב השימוע ועד ייצוג בערכאות המשפטיות.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה