בס"ד

כיצד לבחור עורך דין פלילי

אם אתם או אחד מבני משפחתכם זקוקים לעורך דין, זומנתם לחקירה, מצאתם עצמכם נאשמים בביצוע עברה פלילית, התלבטות גדולה היא איזה עורך דין לשכור? מי עדיף ? מה כדאי ? משרד עורכי הדין אורי דרשן הכהן עוסק בכל שלבי המשפט הפלילי החל מהכנה לחקירה פלילית, שחרור ממעצר סגירת תיק פלילי, עסקת טיעון ועוד. עו"ד אורי דרשן צבר ניסיון רב בתחום הדין הפלילי, ויש לו את הכלים לסייע לכם בפתרון הבעיה וגם כיצד לבחור עורך דין מתאים.

הליך הפלילי והרשעה בפלילים בפרט הינם בגדר אירוע מכונן ואף קריטי במהלך חייו של האדם ויכול מאוד להיות שישפיע רבות על המשך התנהלות חייו ועתידו. משום כך עדיף לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי כבר בתחילת ההליך ואפילו כבר בשלב החקירה .

ההתלבטות רבה על אחת שבימים אלה רשומים בלשכת עורכי הדין עשרות אלפי עורכי דין פעילים. התחום הפלילי הינו תחום העוסק בדיני נפשות להבדיל מהתחום האזרחי שמדבר על כסף. ומכאן החשיבות לאיתור עורך דין ראוי לאינטרס הלקוח.

חשוב לדעת שתפקידו של העו"ד מלבד ייצוג בבתי משפט , בשמירה על זכויותיו של הנחקר / הנאשם , לתת לו תמונת מצב מעודכנת ובהירה, וכמובן בניהול ההליך וליווי טרם הבאת התיק בפני שופט , רוב עבודת העו"ד נעשית ויכולה להסתיים כבר בהתחלה - בזמן בדיקת העובדות ונסיבות האירוע בגינו נפתח התיק הפלילי.

עו"ד פלילי אמור להתנהג ולחשוב בדיוק כמו חוקר משטרה ותובע משטרתי רק מהצד שמנגד – צד הסנגוריה . להיות ענייני ותכליתי , להיות יצירתי ולמצוא הסבר לכל עובדה ראיה וטענה , לדעת לנתח תיק חקירה, למצוא כשלים בראיות ובמהימנותם, ולהוביל את התיק לכיוון של סגירתו כבר בשלב החקירה , או להוביל לביטול כתב האישום ו/ או זיכוי .

בחירת עו"ד הינה פעולה לא פשוטה ורבים הדרכים לאתר ולמצוא את העו"ד הראוי לייצג בהליך הגורלי . ובכל זאת ישנן פעולות שיש לדעת ועל פיהם לפעול.

תחילה, צריך לוודא שמדובר בעורך דין בעל רישיון לעריכת דין בישראל , ובטח לא סטודנט למשפטים או מתמחה. איך בודקים ? פגישה במשרדו של עורך הדין ( לא בביתו ובוודאי לא בבית קפה על הדרך), תוביל להסקת המון מסקנות. ניתן לגלות כי מדובר בבעל מקצוע מסודר, ניתן להבחין על קיר המשרד תלויות התעודות ורישיון לעריכת דין ( לאלה שמתביישים לשאול), תגלה המון היו לא מעט מקרים של אנשים שנפלו ברשתם של כאלה שניסו להכניס עוד כמה שקלים לכיס והציעו עצמם לייצג גם בעלות מינימלית ביותר. ובסוף הסתבר שהלקוח שילם כספים לשווא.

כידוע , כל עו"ד עוסק ומתמקצע בתחום מסוים. יש לשכור את שרותיו של עו"ד המתמחה בתחום העבירות הפליליות הכולל בתוכו את כל התחום הפלילי , עברות תעבורה ומשפט צבאי . לרוב, חיפוש עורך דין נעשה דרך מכרים – המלצה ולאחר מכן ממקורות נוספים. שמקבלים המלצה אישית מוטב לברר שאותו עורך דין שהומלץ, יהיה העל התמחות בתחום הטיפול. לדוגמה: לא לשכור את שירותיו של עו"ד שעוסק בדיני אישות או בתחום הנדל"ן לייעוץ ייצוג בהליך פלילי או תעבורה למשל. כשם שאדם אינו פונה עם כאבי גב לקרדיולוג אלא לאורתופד . כך הדבר הנכון ביותר לעשות , זה לשכור את שרותיו של עו"ד המתמחה בתחום הספציפי ולא סתם עורך דין שמכירים או מזדמן .

במשפט צבאי חשוב לדעת שלא כל עורך דין יכול לייצג אנשי צבא , אלא , רק אלה שיש ברשותם אישור לשמש כסנגורים בבתי דין צבאיים לפי חוק השיפוט הצבאי .

כיצד תבחר את העורך דין שיטפל בעניינך?

מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי כבר בשלב החקירה עוד לפני שנתקבלה החלטה ע"י התביעה אם להעמיד לדין , כך שניתן יהיה לנסות ולמנוע את כתב האישום מאשר אולי להקל. הדבר עדיף גם מבחינה כלכלית ובוודאי הסיכויים טובים יותר למזער את הנזק .

עורך דין עם עבר וניסיון עבודה במשטרה והתחום החקירות הוא ערך מוסף מאוד משמעותי ברמה הפרקטית ולא מהבחינה הזאת חלילה של הכירות או קשרים אישיים ( שעל כך אין מה לבנות ולסמוך ). אלא , מפני שיש באמתחתו את הניסיון לתת הכוונה ליווי וייעוץ כיצד החקירה מתנהלת , להצביע על הדגשים החשובים , על אילו מסמכים יש ו/או נחוצים , לתאר בדיוק כיצד מתנהלת החקירה, מסוגל לחשוב כמו חוקר מהצד של התביעה ולנתח תיק וראיות , ועוד ניואנסים קטנים אך משמעותיים להליך החקירתי.

הפרטים הקטנים לא פחות חשובים. מוטב להיפגש עם עורך הדין ולהתרשם מיכולותיו , מהידע והנכונות שהוא מקרין , אם באופיו אם הוא לוחמני , אם יש לו מוטיבציה וכוח להשקיע , אם הוא יצירתי, אם הוא מסוגל לנתח את המצב באופן מציאותי ולא משלה את הלקוח בהבטחות, לבחון את ומהאינטראקציה שיש איתו. לשים לב ללבושו והופעתו של העורך דין – זה מעיד על המון תכונות אופי של האדם העומד מולכם, כמו למשל : האם הוא פדנט , רצוי לשים לב לצורת התנהלותו ובמידת האכפתיות שהוא מקרין . כיצד הוא מדקדק בפרטים ואיך הוא מתייחס לסוגיות העולות וצצות.

הכי חשוב לזכור , לא להאמין לעורך דין פלילי שמבטיח הצלחה. אין דבר כזה . זה שקר. מי שמבטיח מלכתחילה שהוא מסוגל לסגור תיק או לסיים את ההליך הפלילי בזיכוי וכיוצ"ב הוא מהתל בלקוחות שלו. ופועל בניגוד לכללי האתיקה .

כן לבחור בעו"ד שמבטיח לפעול ולעשות את המקסימום לטובת הלקוח שלו, בעו"ד שניכר עליו הרצון, היכולת להילחם כאילו זה התיק היחיד שלו, לבחור בעו"ד ישר, אמין ואחד שיש לו סבלנות לשמוע ולהשמיע וזמין בכל עת הצורך .

עשרה דגשים בבחירת עורך דין :

בראש ובראשונה צריך לוודא שמדובר בעורך דין ולא סטודנט למשפטים או מתמחה ובוודאי לא במתחזה . לא אחת נפלו אזרחים תמימים בפח בשעה ששילמו המון כסף לאדם על מנת שידאג , יטפל ויגן עליהם ובסוף הסתבר שהוא אינו מחזיק רישיון לעריכת דין בישראל.

לשכור את שרותיו של עו"ד המתמחה בתחום. בין אם הפלילי או תעבורה ומשפט צבאי - בעברות פליליות , תעבורה ( חלק מהתחום הפלילי ) ובמשפט צבאי, הדבר הנכון ביותר לעשות זה לשכור את שרותיו של עו"ד המתמחה בתחומים הנ"ל ולא סתם עורך דין שמכירים או מזדמן . כשם שאדם אינו פונה עם כאבי גב לקרדיולוג אלא לאורתופד שזה תחום בו הוא מתמחה , מבין ובקיא כך אין שום סיבה לשכור שרותיו של עורך דין מצוין ככל שיהיה בתחום המיסוי או המקרקעין או הנדל"ן או כזה העוסק בתחום דיני אישות ולא עורך דין פלילי.

רצוי לשכור עורך דין עם עבר וניסיון עבודה במשטרה והתחום החקירות שיודע לתת הכוונה ייעוץ ברמה הפרקטית כיצד החקירה מתנהלת , אילו מסמכים יש ונחוצים , כיצד מתנהלת החקירה ועוד ניואנסים קטנים אך משמעותיים להליך החקירתי. ויודע לנתח תיק וראיות כמו חוקר מהצד של התביעה .

מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי כבר בשלב החקירה עוד לפני שנתקבלה החלטה ע"י התביעה אם להעמיד לדין כך שניתן יהיה למנוע את כתב האישום מאשר לנסות להקל. הדבר עדיף גם מבחינה כלכלית ובוודאי הסיכויים טובים יותר למזער את הנזק .

אין חשיבות מיוחד לשנות הניסיון של העורך דין. לעיתים עורך דין שעוסק בתחום מס' שנים בודד , מבין ונלחם טוב יותר מזה ששנים רבות בתחום וכבר נשחק ואין לו כוח להשקיע . לא אחת עורכי דין בעלי ניסיון רב של שנים כבר לא מעודכנים בפרטים ולא מתחדשים.

אין משמעות למחיר הזול או היקר. מוטב להיפגש עם עורך הדין ולהתרשם מיכולותיו מהידע והנכונות שהוא מקרין ומהאינטראקציה שיש בניכם. לעיתים הזול הוא יקר וההפך. אין כללים בדבר.

הפרטים הקטנים לא פחות חשובים. כדאי להבחין בלבוש העורך דין – זה מעיד על המון תכונות אופי של האדם שעומד לייצג את הלקוח בהליך מאוד קריטי בחייכם. רצוי לשים לב לצורת התנהלותו ובמידת האכפתיות שהוא מקרין . כיצד הוא מדקדק בפרטים ואיך הוא מתייחס לסוגיות העולות וצצות.

אל תאמין בעורך דין פלילי שמבטיח הצלחה. אין דבר כזה . זה שקר. מי שמבטיח הצלחה הוא מהתל בך והסיכויים לכך קלושים. מה גם זה סותר את כללי האתיקה . זהירות !!!

פגישה במשרד ולא על הדרך. חשוב מאוד להיפגש במשרדו של העורך דין ולא על הדרך בבית קפה או בביתו. חשוב לראות היכן מקום עבודתו של העורך דין. האם הוא עובד במקום מסודר ? האם זה המקצוע בו הוא עוסק ברב שעות עבודתו או שהוא אוסף עוד תיק על הדרך להכניס עוד כמה שקלים לכיס.

בחינת הקשר יצירת אמון הדדי – נושא האינטראקציה והכמיה בין העו"ד ללקוח הינו נדבך מאוד חשוב ואל להקל בו ראש. כדאי להיפגש עם העו"ד לשמוע מפיו ולנהל דיאלוג על מנת לבחון האם מדובר בעו"ד שמוכן להשקיע ויהיה זמין לכל בעיה שתידרש טיפול ? האם ניתן לשוחח עם העו"ד בחופשיות או יש דיסטנס בין העו"ד ללקוח ? חשוב באווירה בין השניים לא תהיה כך שתהה התלבטות אם לשאול או לברר עניין כזה או אחר.  

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

עו"ד דרשן הוא בעל ניסיון של למעלה מעשרים שנים של שירות במשטרה. ניסיונו רב השנים מעניק לו ארגז כלים מלא העשוי לשרת גם אתכם. הוא בעל משרד מכובד ומסודר, עו"ד דרשן מכיר את כל העילות ויודע איך לפעול נכון, מבהיר ומסביר את כל הסיכונים והדרכים לטיפול וכל פעולותיו נעשות תוך שקיפות מלאה, דיווח ועדכון הלקוח בכל שלב, אמינות, יושר ודאגה לאינטרס לקוח. אם נזקקתם לעורך דין בתחום הפלילי לרבות עבירות תעבורה, רישוי עסקים, עבירות על היתר תכנון ובנייה, משפט צבאי ודין משמעתי – שימוע, צרו קשר עם עו"ד דרשן כדי לעשות את המרב ולצאת מסיטואציה זו ללא כתב אישום וללא רישום פלילי.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה