בס"ד

חקירות מצ"ח – ייעוץ משפטי, הכנה לחקירה, ליווי לחקירה, שחרור ממעצרים

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין צבאי" מעניק ייעוץ משפטי, ליווי וסיוע משפטי בתחומים רבים, ביניהם גם ייצוג משפט פלילי אזרחי וצבאי. עורך דין צבאי, אורי דרשן הכהן, מטפל בין היתר בייצוג בחקירות מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) ובהליכים משפטיים צבאיים – ובכלל זה ייעוץ משפטי, הכנה לחקירה, ליווי לחקירה, שחרור ממעצרים, הגשת בקשות לחנינה ועוד.

חקירת עבירות פליליות ועבירות צבאיות בצה"ל  – משטרה צבאית חוקרת

מטעמים מובנים, דין משמעתי בצבא הוא נושא בעל חשיבות נרחבת. חוק השיפוט הצבאי תשט"ו – 1955, קובע דין פלילי ביחס לכל אלו הנתונים לשיפוט צבאי (ובכלל זה חוגרים ואנשי קבע – קצינים ונגדים). אלו נתונים לטיפולה של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח), אשר מוסמכת לחקור כל חשד לעבירה. לעניין זה, גם גורמים צבאיים אשר נתפסו בנסיבות אזרחיות על ידי משטרת ישראל בחשד לפלילים, יועברו לחקירת מצ"ח.

חקירות שגרתיות מטופלות במסגרת יחידות מצ"ח ה"סטנדרטיות" (מצ"ח צפון, מצ"ח דרום ומצ"ח מרכז), ואולם חקירות של פרשיות חמורות יותר מטופלות על ידי אחת מיחידות מצ"ח הבכירות יותר, בהתאם לסוג הפרשיה: עבירות של סחר או הברחות סמים, (יצוין כי עבירות סמים בעלות דרגת חומרה נמוכה, כגון שימוש בסמים ללא נסיבות מחמירות, יטופלו על ידי יחידות מצ"ח הרגילות), סחר באמל"ח או הטרדה מינית חמורה – יטופלו על ידי היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות. פרשיות של מרמה והונאה (שוחד, טובות הנאה, גניבת דלק) ייחקרו על ידי היחידה לחקירות הונאה. ונוסף אליהן, קיימת היחידה המרכזית (ימ"ר), המטפלת בפרשיות פליליות חמורות.

התביעה הצבאית

התביעה הצבאית (פרקליטות צבאית) אחראית על הגשת כתב אישום צבאי, בהתאם לחומר החקירה שנאסף על ידי מצ"ח ומייצגת את הצבא בכל דיון הנערך בבית דין צבאי, בהתאם לחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו- 1955 שלהלן.

עבירות צבאיות

עבירה צבאית היא למעשה אי עמידה בפקודות שאליהן כפוף מי שנתון לשיפוט הצבאי. קיים ספקטרום נרחב של עבירות צבאיות, החל מהיעדרות מן השירות שלא ברשות (נפקדות, עריקות), דרך שורה נרחבת של עבירות משמעת (פגיעה במשמעת הצבא, התנהגות בלתי הולמת, סירוב פקודה), ועד עבירות חמורות יותר, כגון: שימוש ברכוש צבאי שלא למטרות הצבא, הוצאת רכוש מרשות הצבא, שימוש בלתי חוקי בנשק, הוצאת נשק מרשות הצבא ועוד.

עבירות סמים בצבא

במסגרת מלחמתו של צה"ל בנגע הסמים, מייחס הצבא משקל רב לעבירות של שימוש בסמים, אף אם מדובר בשימוש חד פעמי בסם הנחשב "קל". בדומה לכך, סירוב להיבדק בבדיקה לגילוי סמים' נתפס כעבירה חמורה לא פחות, שכן נוסף על החשד שהיא מעוררת, למעשה מדובר בשיבוש הליכי החקירה. בהתאם לאלו, מדיניות הענישה הנהוגה בכל הנוגע לשימוש בסמים היא עונש מאסר בפועל.

יש להדגיש כי הרשעה בפלילים, בעבירה שהיא בניגוד לפקודת הסמים המסוכנים, נרשמת במרשם הפליליהאזרחי, על אף כי מדובר בפסק דין צבאי. מסיבה זו, חשוב להיעזר בשירותו של סניגור צבאי (עורך דין צבאי), בעל היכרות עם דיני צבא, וניסיון רב בניהול הליכי משפט צבאי.

מחיקת רישום פלילי

מחיקה של רישום פלילי אפשרית באמצעות פנייה לנשיא המדינה בבקשה מנומקת למחיקת הרשעה פלילית. נשיא המדינה רשאי מתוקף סמכותו מכוח חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, להורות על מחיקה של הרשעה פלילית, בהתייעצות עם הפרקליט הצבאי הראשי. יש לציין, כי במקרה שבו מדובר בחייל, הן לאור גילו הצעיר והן לאור השירות הצבאי והתרומה למדינה, קיימת נכונות להיענות לבקשה, בייחוד במקרים שבהם שירותו הצבאי של החייל הינו ללא דופי.

בקשת חנינה המוגשת לנשיא המדינה יכולה להיענות בקיצור תקופת ההתיישנות, אשר יכולה להוביל למחיקת העבירה הפלילית.

אורי דרשן – משרד עורכי דין צבאי

עו"ד צבאי "אורי דרשן הכהן" מעניק ייצוג לחיילים ואנשי קבע בבתי דין צבאיים – במהלך שימוע, מסייע בביטול כתב אישום, מחיקת רישום ובקשות חנינה. לאורך השנים ייצג עו"ד אורי דרשן בהצלחה רבה חיילים רבים בהליכים משפטיים צבאיים, תוך הסתמכות על ניסיונו הרב והיכרותו עם המערכת הצבאית. לאורך שנות פעילותו, ליווה "אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מספר רב של לקוחות וסייע בתחום של חקירות מצ"ח.

להלן דוגמאות למקרים אשר היו בטיפול משרדנו:

עריקות – העדר מן השירות הצבאי ללא רשות - מקרה 1

חייל, נעדר מן השירות למשך 77 ימים. וזאת לא הפעם הראשונה  - קודם לכן היו עוד שני מקרים נוספים של היעדרויות מהצבא ללא רשות.
משפחתו של החייל ששכרה  את שירותיו של עו"ד דרשן שיעזור לו וייצגו בהליך הצבאי , הגיע עו"ד דרשן להסדר עם התביעה הצבאית , בהתחשב במצבו של הנאשם , על עונש מופחת -  ריצוי מאסר בפועל של  28 ימים בלבד (במקום 44 יום שתכננה  התביעה מלכתחילה).
ביום ה- 23 כבר שוחרר החייל לביתו.

לחץ כאן לצפייה בקובץ

עריקות – העדר מן השירות הצבאי ללא רשות - מקרה 2

חייל לוחם ביחידה מובחרת בצה"ל, נעדר מן השירות למשך 95 ימים. וזאת לא הפעם הראשונה - קודם לכן היו עוד שני מקרים נוספים של היעדרות מהצבא ללא רשות לתקופות ארוכות.
משפחתו של החייל ששכרה  את שירותיו של עו"ד דרשן שיעזור לו וייצגו בהליך הצבאי , הגיע עו"ד דרשן להסדר עם התביעה הצבאית , בהתחשב במצבו של הנאשם , על עונש מופחת - ריצוי מאסר בפועל של  13 ימים בלבד.

לחץ כאן לצפייה בקובץ

 

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה