בס"ד

הונאה בכרטיסי אשראי כרטיסי חיוב

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מתמחה בכל סוגי העבירות הפליליות, לרבות עבירות הונאה - צווארון לבן אשר כוללות עבירות זיוף, מרמה ועבירות הונאה בכרטיסי אשראי. מעניק לכם ייצוג משפטי פלילי, ליווי, הדרכה והנחייה בכל שלב של ההליך הפלילי, בכדי להוביל לאי הרשעה במשפט פלילי, בכדי להימנע מרישום פלילי לנאשם ובכדי למזער נזקי הגשת כתב אישום.

הונאה בכרטיסי אשראי או כרטיסי חיוב

הונאה בכרטיסי אשראי או כפי שמכונה גם הונאה בכרטיסי חיוב, פוגעת בבעלי עסקים רבים ובחברות אשראי, מזיקה לתחום המסחר והכלכלה, תורמת לעוגמת נפש ולתסכול רב בקרב כל הנ"ל.

קיימים ארבעה סוגים מרכזיים של הונאות בכרטיסי חיוב:

 1. הונאה בכרטיסי אשראי אשר מתבצעת באמצעות האינטרנט או הטלפון - כאשר העבריין משתמש בפרטים מזויפים אשר דלה משוברים משומשים וכו'. בכדי לא להיתפס, משתמש הגנב בכתובת פיקטיבית שבמרבית המקרים שייכת לאנשים מבוגרים.
 2. הונאה בכרטיס חיוב אשר מתבצעת באמצעות כרטיס אשראי אבוד או גנוב - החזקת כרטיס אשראי במרמה הינה השיטה הנפוצה ביותר. במצבים אלו, מנצל הגנב את זמן התגובה של מאבד הכרטיס ומבזבז את כספו עד שמערכת חסימת האשראי חוסמת את הכרטיס.
 3. הנאה אשר מתבצעת באמצעות העתקת נתוני הפס המגנטי כאשר כרטיס האשראי נשאר אצל בעליו - באמצעות הנתונים, יכול הגנב לבזבז את כספיו של בעל הכרטיס. ההונאה בכרטיס חיוב מסוג זה, עשויה להתבצע על ידי העברת כרטיס האשראי בתחנות דלק, חנויות ועוד.
 4. הונאה אשר מתבצעת באמצעות רכישה דיגיטלית - השיטה מצריכה זיכרון יוצא דופן, שכן על הגנב לזכור מספרים בעל פה.

נוסף על ארבעת השיטות הללו, ישנן שיטות נוספות אשר מתבצעות באמצעות קליטת מספר חשבון הבנק, קליטת מספר כרטיס האשראי, קליטת קוד סודי ועוד.

למרות שישנם אמצעי ביטחון רבים, כגון - הטבעת סמל חברת האשראי, הדפסת תמונה תלת ממדית של חברת האשראי, הטבעת קידומת של ארבע ספרות לכל מדינה, התאמת שם הלקוח לפרטי הפס המגנטי ועוד - נשארת גניבת כרטיסי חיוב תופעה נפוצה.

ענישה בעבירת הונאה בכרטיסי אשראי - עבירות מרמה, זיוף והונאה

הונאת כרטיס אשראי משויכת לקטגוריית עבירות צווארון לבן – עבירות מרמה, זיוף והונאה. כאשר חוק כרטיסי החיוב התשמ"ו- 1986 מסדיר את נושא כרטיסי חיוב בכלל ובפרק ב' מסדיר את נושא העונשין בעבירות כדלקמן:

 • הונאה בכרטיס אשראי
 • גניבת כרטיס חיוב
 • הפצת כרטיס חיוב ללא חוזה
 • החזקת ציוד לזיוף כרטיס חיוב
 • שימוש בכרטיס אשראי ללא כיסוי

הונאה בכרטיס חיוב הינה עבירה פלילית וגזר דינה משתנה בהתאם למעשיו של הגנב ולנזקים שגרם לבעל הכרטיס.

 • במידה ולקח הגנב את הכרטיס ללא הסכמת בעליו, התכוון להשתמש בו או לתת אותו לאדם אחר בכדי שישתמש בו, יהיה גזר דינו מאסר של שלוש שנים - וזאת בהתאם סעיף 16 לחוק כרטיסי חיוב, התשמ"ו- 1968 שלהלן.
 • במידה ונעשה שימוש בכרטיס בכוונה לביצוע הונאה, יהיה גזר דינו של הגנב מאסר של כשלוש שנים עד חמש שנים – בהתאם לסעיף 17 לחוק כרטיסי חיוב, התשמ"ו- 1968 שלהלן.
 • במידה ונעשה שימוש במכשיר לייצור כרטיס חיוב ללא קבלת הסכמתו של בעל הכרטיס, יהיה גזר הדין מאסר של שלוש שנים - בהתאם לסעיף 18 לחוק כרטיסי חיוב, התשמ"ו- 1968 שלהלן.

חוק כרטיסי האשראי אף מגדיר כי על חלק מן העבירות המוגדרות תחתיו, כדוגמת גניבת כרטיס חיוב, שימוש בכרטיס אשראי ללא כיסוי והפצת כרטיס חיוב ללא חוזה - דינן כפי שנקבע בחוק העונשין התשל"ז – 1977 וכמקובל בעבירות כגון עבירות רכוש וקבלת דבר במרמה וזיוף.

הימנעות מהרשעה פלילית / ביטול הרשעה פלילית

בגין עבירות הונאה בכרטיסי אשראי ייפתח כמקובל בחוק הליך פלילי. הרשעה פלילית עלולה לפגוע בעבודתכם, במוניטין שלכם, במשפחתכם, בקשרים החברתיים ובעתידכם המקצועי (רבים מהמעסיקים עדיין דורשים תעודת יושר). ולכן, מוקדם ככל הניתן - עם זימון לשימוע, עם זימון לחקירה פלילית במשטרה או עם הגשת כתב אישום, מומלץ לפנות לעורך דין פלילי. עו"ד פלילי יוכל לסייע לכם למזער נזקים, להימנע מהרשעה פלילית, להימנע מהגעה למשפט פלילי תוך חתירה לביטול כתב אישום. באם מתנהל כבר משפט פלילי נגדכם, הרי שעורך דין פלילי מנוסה יוכל לחתור למניעת הרשעה או לגזר דין קל יותר. למשל, באמצעות מתן הדרכה לנאשם לקראת פגישה עם שירות המבחן – זאת במטרה להשיג המלצה חיובית בתסקיר שירות המבחן וענישה בצורת שירות לתועלת הציבור במקום מאסר ועוד.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי

עורך דין אורי דרשן הכהן עוסק בתחום הפלילי, לרבות עבירות צווארון לבן. המשרד עובד בשקיפות מלאה ומעניק ללקוח יחס אדיב ומקצועי. ניסיונו העשיר של דרשן וצוותו בהכנת הנאשם לחקירה, יכולת ניתוח הבעיה ומציאת פתרונות יעילים - הם כל שתצטרכו בכדי לטפל במצבכם על הצד הטוב ביותר. צוות עורכי דין פליליים יחתרו לסגירת תיק פלילי, להובלה לאי הרשעה ולביטול כתב אישום, כל זאת תוך ליווי צמוד וייצוג בערכאות המשפטיות, תוך הצגת הנושא במלואו, סיכויי הנאשם אל מול הסכנות שבהרשעה ותוך מיצוי כל האופציות למזעור נזקי ההליך הפלילי.

 

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה