בס"ד

עברות מחשב

העידן הטכנולוגי והשימוש היום יומי ברשת האינטרנט יצרו מצב שבו כמעט כל פעולה מבוצעת באמצעות המחשב. מציאות זו יצרה רקע נוח לעברות פליליות הנוגעות לפשיעה מקוונת. ייצוג משפטי של נאשמים בעבירות מחשב מצריכה התמחות מיוחדת ובקיאות רבה בתחום. עורך הדין אורי דרשן הכהן בעל משרד עורכי דין פלילי, הוא מומחה בתחום. הוא מביא עמו ידע מקצועי ומעמיק בתחום מדעי המחשב בשילוב ידע משפטי נרחב בתחום. אם אתם מואשמים בסוגים שונים של עבירות מחשב, עורך הדין דרשן הוא איש המקצוע שיוכל לסייע לכם.

עבירות מחשב – מה אומר החוק

חוק המחשבים התשנ"ה - 1995 מפרט שורה ארוכה של עבירות מחשב המוגדרות כעבירות פליליות חמורות.החוק מבחין בין סוגים שונים של עבירות מחשב.

עבירה פלילית המבוצעת כלפי המחשב, התוכן שבו ופעילותו התקינה. בחוק להלן קובע המחוקק שורה של עבירות פליליות כמו חדירה ופריצה למחשב, ייצור והפצה של וירוסים, החדרת נגיף מחשב, שיבוש מידע ויצירת מידע כוזב ועוד. המכנה המשותף לכל העבירות האלו הוא תקיפה פלילית של המחשב.

עבירות פליליות המבוצעות באמצעות המחשב

בעבירות אלו המחשב הוא הכלי לביצוע העבירות. בחוק להלן מפרט המחוקק שורה של עבירות פליליות כמו חדירה לתוכנה או למידע במחשב שלא כדין במטרה לבצע עבירה פלילית אחרת או עשיית כל פעולה שתוצאותיה יהיו מידע כוזב או פלט כוזב במטרה להטעות או לעשיית שימוש בפרטיות כמו למשל בילוש או התחקות אחרי אדם, צילום אדם ברשות היחיד והפצת הצילום ברבים, העתקה של תוכן שלא נועד לפרסום באמצעות דיסק און קי (disc on key) או אמצעי אחר, הפרה של חובת הסודיות ופרסום כל מידע הקשור לצנעת הפרט ולחייו האישיים של בעל המחשב.

חדירה למחשב

סעיף 4 לחוק המחשבים שלהלן, מגדיר כי זה החודר למחשב שלא לפי הדין, מבצע עבירה פלילית ועונשו יעמוד על עד 3 שנות מאסר. חדירה למחשב אינה תחשב לעבירה פלילית, באם היא תהווה האזנה (כהגדרת חוק האזנת סתר, תשל"ט - 1979).

פרסום והצגת תועבה

סעיף 214 לחוק העונשין עוסק בעבירות פליליות הנוגעות להחזקה , לפרסום ולהצגה של דברי תועבה. בשנים האחרונות מתרבות העבירות של החזקת דברי תועבה במחשבים האישיים או גם הפצתם ברשת האינטרנט. כדי להילחם בתופעה עורכת המשטרה חיפוש בביתו של החשוד, באמצעות צו משפטי, תופסת את המחשבים שלו, את התקליטורים ואמצעי אחסון נוספים. בהתאם לממצאים שהצליחה המשטרה לאסוף היא מגישה כתב אישום בשל החזקת פרסום תועבה ובו דמותו של קטין והפצה של פרסום תועבה ברשת.

עבירות מרמה וזיוף באמצעות מחשב

עבירות מרמה וזיוף באמצעות המחשב ורשת האינטרנט הן עבירות שנעשו באמצעות שימוש לרעה במחשב למטרת זיוף, זיוף והונאה כגון: התחזות כאדם אחר, זיוף, קבלת דבר במרמה והונאה בכרטיס אשראי.

עבירות מחשב למטרות גניבת מידע או רכוש, שימוש בתקשורת מחשבים לביצוע עבירות פליליות ובכלל זה איומים, סחיטה באיומים, הטרדה מינית ועוד.

בהתבסס על חוק הבזק – חוק התקשורת (בזק ושידורים) התשמ"ב – 1982, מכשיר הטלפון הנייד נחשב למחשב לכל דבר, והחוק מגדיר אותו כמתקן בזק. חיפוש במכשיר נייד ללא סמכות או ללא צו בית המשפט כמוהו כחדירה שלא ברשות לחומר במחשב.

איסוף ראיות פליליות

המחשב משמש כמאגר לאיסוף ראיות פליליות. בעת חיפוש בתוכן הנמצא במחשב נחשפים החוקרים לכמות עצומה של ראיות ומידע הרלוונטיים לחקירה. אם ימצאו החוקרים כי בוצעו פעולות שמטרתן להשמיד ראיות או לשבש את מהלכי החקירה, יוגדרו ממצאים אלו כעבירות פליליות והמבצע אותן יעמוד לדין פלילי.

סעיף 23א לפקודת סדר הדין הפלילי (מעצר וחיפוש) [נוסח חדש], תשכ"ט-1969 קובע כי אין סמכות חיפוש לאף גורם במחשב (חדירה למחשב), אלא אם קיים בידו צו שופט שמגדיר את מטרת החיפוש והתנאים לכך. זאת במטרה להגן על פרטיות בעל המחשב. כמו כן, סעיף 26 לפקודה שלהלן, מעניק למפכ"ל המשטרה את הסמכות לקבוע הוראות בנוגע לחדירה למחשב.

במידה ומדובר במחשב מוסדי או מחשב עסקי, סעיף 32ב לפקודת סדר הדין הפלילי שלהלן, מגדיר כי לא ייתפס מחשב (או דבר שמגלם חומר מחשב) אם הוא נמצא בשימוש של מוסד/עסק, אלא על פי צו בית המשפט בלבד. במידה והצו ניתן לא במעמד המחזיק, יוענק הצו לתקופה של 48 שעות (לא כולל שבתות וחגים). כלומר, המחשב או חומר המחשב יוחזרו על ידי המשטרה בתום 48 השעות או שהמשטרה תצטרך לפנות לבית המשפט בבקשה לקיים דיון בנוכחות שני הצדדים בכדי שמחזיק המחשב יוכל להשמיע את טענותיו ועל מנת שניתן יהיה להאריך את הצו.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין

ייצוג משפטי פלילי בכל הקשור לעבירות מחשב הוא תחום חדש יחסית, תחום משפטי הדורש גם התמצאות טכנולוגית וידע במדעי המחשב. עורך דין אורי דרשן הכהן הוא אחד המומחים המובילים בתחום. אם הסתבכתם בעבירות מחשב, עורך הדין דרשן הינו הכתובת עבורכם. משרדנו יספק לכם ייעוץ בנוגע לדרכי הפעולה המתאימות למצבכם וכן ייצג אתכם בהצלחה בפני רשויות החוק.

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה