בס"ד

מחיקת רישום פלילי ובקשות חנינה

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי" מעניק ייעוץ, ליווי וסיוע משפטי בתחומים רבים, ובין היתר מחיקת רישום פלילי לאזרחים ולחיילי צה"ל. לאורך שנות פעילותו, עזר המשרד למספר רב של לקוחות.

מרשם פלילי ורישום משטרתי

חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, תשמ"א-1981, מגדיר את אופן הטיפול במרשם הפלילי, ובכלל זה אופן ניהולו (אופן הזנת המידע, חובת עדכון, אבטחת המידע), תכולתו והוראות נוספות. בהתאם לחוק שלהלן, המרשם הפלילי מנוהל על ידי משטרת ישראל, וכולל בתוכו רישומים אודות הרשעות ועונשים שניתנו בהתאם לדין הפלילי, בעקבות הליך של משפט פלילי. המרשם כולל רישומים לגבי הרשעות ועונשיםבשל עבירות פשע ועוון, צווי מבחן, שינויים שנעשו ברישום מכוח חנינה או מכוח סמכות אחרת על פי דין, החלטת נשיא המדינה על קיצור או ביטול תקופת התיישנות או מחיקה של העבירה הפלילית.

מאגר מידע נוסף המנוהל על ידי המשטרה, בהתאם לחוק שלהלן, הוא הרישום המשטרתי, שבו תיעוד שמבצעת המשטרה בדבר חקירות ומשפטים שבגינם הוגש כתב אישום והמצויים בהליכים משפטיים, תיקי חקירה פלילית שנסגרו מהיעדר עניין לציבור או חוסר ראיות (או עקב זיכוי במשפט פלילי של הנאשם) ועוד.

מחיקת עבר פלילי

רישום פלילי קיים עבור מי שהורשע בפלילים ובמקרים מסוימים גם כאשר לא נעשתה הרשעה, כגון מקרים של סגירת תיק פלילי בעקבות היעדר ראיות. הרישום מהווה אות קלון עבור בעליו ועלול לעורר בעיות ומשוכות בהליכים כגון: בקשה לקבלת ויזה למדינות מסוימות, בקשה להליכי אימוץ ולעתים אף בהליך קבלה לעבודה (חרף העובדה שכיום בקשה של תעודת יושר על ידי מעסיק פוטנציאלי מנוגדת לחוק).

בניגוד למשתמע, הליך מחיקת רישום אינו כולל מחיקה בפועל של הרישום, כי אם צמצום משמעותי של הגורמים שלהם קיימת גישה למידע. יש לציין כי קיימים גורמים שבפניהם המידע יהיה חשוף גם לאחר ש"נמחק" כביכול. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי מי שנמחקה הרשעתו (או שהתיישנה) ייחשב כאילו לא הורשע.

בעניין זה, על מנת למנוע פגיעה באדם או לבצע תיקון הרושם שנוצר על אדם אשר נפתחה נגדו חקירה פלילית/הוגש נגדו כתב אישום והדבר פורסם באמצעי התקשורת - באם בדיעבד נסגר התיק הפלילי, לא הוגש נגדו כתב אישום, זוכה, התקבל ערעורו (או אף הורשע), על אמצעי התקשורת חלה חובת עדכון על פי סעיף 25 א' לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה 1965.

מחיקת רישום פלילי של חיילים בצה"ל

רישום פלילי מהווה סוגיה בעייתית במיוחד עבור חיילים בצה"ל, אשר מתוקף גילם הצעיר עלולה להשפיע רבות על אורח חייהם ולפגום בעתידם המקצועי. הרשעות שבוצעו במהלך השירות הצבאי וכאלו שבוצעו לפניו, בייחוד בגין עבירות מסוג שימוש בסמים קלים ללא נסיבות מחמירות, זוכות במקרים רבים להקלה בעונש תודות לשירות הצבאי והתרומה למדינה. קיים סיכוי גבוה אף יותר להיעתרות לבקשה למחיקת הרישום, במקרה שבו סיים החייל את שירותו הצבאי ללא דופי.

חנינה יכולה לבוא בידי ביטוי בקיצור תקופת התיישנות העבירה שבגין ההרשעה הפלילית ואף במחיקת הרשעה פלילית לחלוטין. לצורך קבלת החלטתו בנושא נעזר נשיא המדינה בהמלצתו של הפרקליט הצבאי הראשי. לעניין זה, חשוב מאד להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בתחום, אשר יידע להגיש את הבקשה בצורה המיטבית.

בקשת חנינה

לאחר שנסתיימו כל ההליכים המשפטיים (לרבות שלב הערעור הפלילי), באפשרותו של מי שהורשע בפלילים לפנות לנשיא המדינה בבקשה לחנינה. נשיא המדינה רשאי, מכוח חוק המרשם הפלילי ובהתאם לשיקול דעתו, לחון עבריינים, ובכלל זה גם לקצר או לבטל תקופות התיישנות או מחיקה החלות על הרשעה פלילית (מחיקת רישום פלילי).

חשוב לציין כי שיקולי הנשיא בבחינת בקשות מסוג זה שונים במהותם מן השיקולים שמפעיל בית המשפט ומסיבה זו מומלץ לעשות שימוש בשירותיו של עורך דין פלילי בתחום לצורך הגשת הבקשה. אורי דרשן הכהן משרד עורכי דין פלילי הינו בעל ניסיון רב בניסוח בקשות מסוג זה וליווי לכל אורך התהליך.

אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין פלילי

"אורי דרשן הכהן – משרד עורכי דין" מעניק ייעוץ משפטי בחקירה וסיוע בתחום של מחיקת רישום פלילי ובקשות חנינה, תוך ליווי הלקוח לכל אורך התהליך ומתן ייצוג משפטי פלילי בפני כל גוף שאליו יידרש להגיע, לרבות חקירה משטרתית (חקירת משטרה פלילית או אזרחית וכן חקירת משטרה צבאית), דיונים בערכאות משפטיות, וטיפול בבקשות שונות כגון עיכוב הליכים פליליים, מניעת פרסום חקירה פלילית ועוד. המשרד הינו בעל ניסיון עתיר שנים בליווי ומציאת פתרונות יעילים ויצירתיים ככל שנדרש.

 

צרו קשר עוד היום בטלפון 6566667–03 ונשמח לסייע גם לכם

פרטי התקשרות

 משרד:  03-6566667   
  
נייד: 050-6684224 

  פקס: 03-6566668 

  טל' חו"ל: 440-2221 (321) 1 +

  uri@darshan-law.co.il

  עקבו אחרינו בפייסבוק

 

כתובתינו: אודם 11, פתח תקווה